mladi informatičari

MIS I MIK Uspješna godina zaključena skupštinama i druženjem članova, roditelja i mentora

Svakako treba posebno istaknuti rezultate državnog prvaka Martina Josipa Kocijana

U multimedijalnoj dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje nedavno je održana redovna godišnja skupština udruga Međimurski informatički klub (MIK) i Mladi informatičari Strahoninca (MIS).

Formalni dio okupljanja otvorio je predsjednik udruge MIK Viktor Lazar te nakon uvodnog pozdrava riječ nakratko prepustio gradonačelnici Grada Čakovca Ljerki Cividini. U svom obraćanju gradonačelnica je pohvalila rad udruga MIK i MIS, kao i njezine polaznike koji postižu impresivne rezultate na brojnim natjecanjima, pruživši podršku u daljnjem radu i provedbi projekata od iznimne važnosti za djecu i mlade. Istaknula je da će Grad Čakovec pod njezinim vodstvom biti partner udrugama u realizaciji projekata, u vidu financijske, administrativne i tehničke podrške, a u cilju popularizacije znanosti i STEM područja među mladima i općom populacijom.

Prošlogodišnja postignuća i ovogodišnji planovi MIK-a

Skupština je bila prilika da predsjednik MIK-a okupljenim članovima i gostima podnese financijski izvještaj udruge za prethodnu godinu, osvrne se na aktivnosti, projekte i postignuća ostvarene u 2020. godini te izloži plan rada udruge za tekuću godinu. Od prošlogodišnjih projekata valja istaknuti “STEM Centar”, podržan od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, koji obuhvaća čak sedam specijaliziranih programa (“Programiranje za najmlađe”, “Razmišljaj računalno”, “Robotika”, “Internet stvari i web”, “3D modeliranje i ispis”, “Moderne web aplikacije”) i okuplja više od stotinu polaznika.

Nadalje, udruga je provela projekte “Mladi izumitelji”, “Nauči JavaScript” i “Kaj buš STEM?” uz podršku Grada Čakovca, “Programiraj i #ostanidoma” uz potporu Međimurske županije, a “Zabavni JavaScript” i “Rješavanje problema programiranjem” podržao je Hrvatski informatički savez. Navedeni je financirao i pripremu i sudjelovanje natjecatelja na šest kola Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici u sezoni 2019./2020.

Predsjednik Viktor Lazar istaknuo je da je MIK i u 2020. godini bio dio inicijative “Meet and Code” i u sklopu Europskog tjedna programiranja organizirao i proveo četiri radionice za promociju programiranja, robotike, web tehnologija i 3D modeliranja i ispisa uz podršku agencije Mašta. Članovi udruge sudjelovali su i u program Hrvatskog telekoma i Instituta za razvoj i inovativnost mladih “Generacija NOW”. Klub je nastavio usko surađivati sa udrugom MIS te je kao strateški partner sudjelovao i u provedbi projekta “Centar izvrsnosti informatike”.

– Naši su članovi u 2020. godini postigli uistinu zapažene rezultate na svim razinama i svim natjecanjima na kojima su sudjelovali. U našoj najdugovječnijoj i  najzapaženijoj kategoriji – primjena algoritama za srednjoškolce, postignuti su odlični rezultati na natjecanju iz informatike u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, kao i na Hrvatskom otvorenom natjecanju u informatici koje organizira Hrvatski savez informatičara, a na kojoj su naši polaznici ekipno obranili 3. mjesto u državi. U samom vrhu države su i naši natjecatelji koji se natječaju u kategoriji logo na natjecanju AZOO-a, Hrvatskoj logo ligi HSIN-a i Croatian makers ligi u provedbi Instituta za razvoj i inovativnost mladih.

Svakako treba posebno istaknuti rezultate našeg člana Martina Josipa Kocijana koji je prošle godine osvojio 1. mjesto na Državnom natjecanju iz informatike, 2. mjesto na Hrvatskom otvorenom natjecanju iz informatike (HONI) te se temeljem svojih postignuća plasirao na Hrvatsku informatičku olimpijadu na kojoj je osvojio 3. mjesto. Kao član Hrvatske informatičke reprezentacije sudjelovao je na Srednjeeuropskoj informatičkoj olimpijadi i Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi s kojih se vratio s brončanim medaljama te ekipno osvojio 2. i 10. mjesto.”, naglasio je Viktor Lazar.

Istaknuo je da udruga MIK i u 2021. godini planira nastaviti s dosadašnjim aktivnostima, koje obuhvaćaju partnerstvo s MIS-om, suradnju s TICM-om, uključivanje u rad Hrvatskog saveza informatičara, Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca i Međimurske županije te Instituta za razvoj i inovativnost mladih, organizaciju stručnih predavanja, tečajeva i javnih tribina, organizaciju usavršavanja predavača i pripremu učenika za informatička natjecanja, proširenje programa “STEM Centra”, sudjelovanje u projektima “Centar izvrsnosti Međimurske županije” i “STEM(AJMO!)”. Udruga je u suradnji s Razvojnom agencijom Grada Čakovca ČAKRA prijavila projekt “From zero to stem hero”, koji za cilj ima jačanje kapaciteta stručnjaka i popularizaciju znanosti.

Nakon usvajanja izvješća i prijedloga, za novu tajnicu udruge MIK izabrana je Andreja Poljanec, a okupljani članovi jednoglasno su podržali prijedloge da se Darinka Drabić, mag.inf., dugogodišnja članica i mentorica udruga MIK i MIS, proglasi počasnom članicom te da se navedenu predloži za dobivanje Nagrade za životno djelo “Faust Vrančić”. Ista se dodjeljuje istaknutim pojedincima za trajan doprinos i ukupnu djelatnost u razvoju tehničke kulture.

Mladi informatičari Strahoninca postaju Mladi informatički stručnjaci

Po zaključenju skupštine MIK-a, glavna riječ pripala je predsjedniku udruge Mladi informatičari Strahoninca Dejanu Drabiću, koji je otvorio i predvodio godišnju skupštinu udruge MIS. Po usvajanju dnevnog reda, njegovih dopuna i utvrđivanja kvoruma, predsjednik udruge osvrnuo se na izuzetno uspješnu 2020. godinu. Usprkos pandemiji, udruga je provela čitav niz projekata i aktivnosti, a njezini članovi zabilježili impresivne rezultate.

Prošla godina ostat će upamćena po projektu “Centar izvrsnosti informatike – faza 1 (CII)”, čije sufinanciranje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Kako bi projekt bio dugoročno održiv, u priču se kao pokrovitelj i partner na projektu “Centar izvrsnosti Međimurske županije” (CII MŽ) uključila Međimurska županija. U sklopu istog, udruga MIS je uz potporu udruge MIK i Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje na tjednoj bazi provela šest naprednih informatičkih tečajeva – Moj prvi program, Algoritmi 1, 2, 3 i 4 te Algoritmi u LOGO jeziku, namijenjenih visokomotiviranim i proaktivnim učenicima osnovnih i srednjih škola.

Uz navedeni, MIS-ovci su realizirali i sljedeće projekte uz podršku navedenih jedinica lokalne i regionalne samouprave/udruga/agencija:
“I ja programiram” – Međimurska županija
“Kaj buš STEM?” – Grad Čakovec
“Sudjelovanje na Zimskom kampu inf.” – HSIN
“Sudjelovanje na Ljetnom kampu inf”. – HSIN
“Mali programeri” – HSIN
“Programiranje za početnike” – HSIN
“Sudjelovanje na HONI natjecanju” – HSIN
“Dodaj C” – Meet and code
“Moj prvi program u NodeJS frameworku” – Meet and code
“Moja prva web stranica” – Meet and code
“U zagrljaju Pythona” – Meet and code
“Uvod u računalne algoritme” – Meet and code

Članovi udruge MIS sudjelovali su i postigli izvanredne rezultate na Državnom natjecanju iz informatike, čiji je organizator Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatskom otvorenom natjecanju iz informatike i Hrvatskoj LOGO ligi u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara te Croatian Makers ligi koju provodi IRIM. Navedena natjecanja pokazala su da su mladi informatičari MIS-a u samom vrhu države, istaknuo je Drabić.

Po usvajanju financijskog izvještaja i ostvarenja plana za prošlu godinu, predsjednik MIS-a fokusirao se na planove za 2021. godinu. Uz nastavak dosadašnjih programa i aktivnosti, najznačajniji projekt je “ITEO-Popularizacija STEM-a u Međimurju”, financiran iz Europskog socijalnog fonda, čiji je MIS nositelj, a partneri MIK, Astronomsko društvo Vega, Radio klub Međimurje Čakovec, Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije, Fakultet organizacije i informatike (FOI), Međimursko veleučilište u Čakovcu (MEV), Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec, Platforma za Društveni centar Čakovec i Javna ustanova za razvoj Međimurske županije (REDEA).

Na samom kraju skupštine jednoglasno je prihvaćena odluka o promjeni naziva i sjedišta udruge, a u skladu s tim usvojene i izmjene i dopune Statuta udruge.

– Udruga MIS već dugi niz godina djeluje u kompleksu Centra znanja, u Tehnološko-inovacijskom centru Međimurje u Čakovcu, uz izravnu potporu Međimurske županije, na čelu sa županom Matijom Posavcem, kao partnera na projektu Centra izvrsnosti informatike. Iz administrativnih i tehničkih razloga odlučili smo sjedište udruge, koje se nalazi u Strahonincu, preseliti u Čakovec, na adresu TICM-a koji nam je osigurao prostorne kapacitete i koji pruža podršku našem radu i razvoju kao jedne od najboljih IT udruga na području Hrvatske. Imamo i jaku podršku razvojnih agencija te je promjena sjedišta bila logičan slijed događaja. Slijedom toga, a uzevši u obzir činjenicu da smo usredotočeni na djecu i mlade s područja čitave županije i šire, odlučili smo promijeniti i naziv udruge. Zadržat ćemo skraćeni naziv udruge MIS, a puni naziv udruge glasit će Mladi informatički stručnjaci, objasnio je predsjednik Dejan Drabić.

Veselo zaključili nastavnu godinu

Nakon formalnog dijela skupštine, u dvorištu Centra znanja Međimurske županije upriličeno je završno druženje djece, roditelja i mentora kojim je službeno zaključena nastavna godina 2020./21. Okupljanju se odazvalo osamdesetak članova i podupiratelja udruga, od onih najmlađih do najstarijih, te je u ugodnoj atmosferi obilježena godina u kojoj su zabilježena odlična postignuća. Druženje su omogućili sponzori – Mesna industrija Vajda d.d., Mesnice Kiš, Lepi Dečki Brewery i pekarna Cro-pek, kojima ovim putem zahvaljujemo na doprinosu.


Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije