Oko 700 knjiga čini zbirku koja će biti osnova knjižnice Udruge umirovljenika Dekanovca - najstarija datira iz 1909. godine. Prostor i čitače već imaju, samo još nedostaju police i možda još pokoja sitnica. Računaju da će im u pomoć uskočiti Općina
– Kako se roman na njemačkom jeziku Das harte Geschlecht Vila Vespera našao među knjigama doniranima Udruzi umirovljenika?, pitanje je koje sebi postavlja predsjednik Udruge Josip Globar.
Sada pripada njihovoj zbirci, a posuđena je u bečkoj knjižnici još davne 1944. godine, 21. svibnja. Do današnjeg dana, punih 77 godina nije vraćena. U dobrom je stanju pa je vidljivo da pripada Bečkoj knjižnici i da već desetljećima teče zakasnina.
– Nastojat ćemo najprije doznati postoji li još uvijek ta knjižnica u Beču. Kći mog šogora živi u Austriji i probat će saznati. Želja nam je da se knjiga vrati tamo kamo pripada, nakon 77 godina, kaže Globar.
Otkriva pritom kako je riječ o romanu koji govori o pokrštavanju Islanda. Ovo izdanje na njemačkom samo je dio interesantne kolekcije knjiga od dvije tone, a koju je dobila dekanovska Udruga umirovljenika.
– Ima stvarno svega, od stručne literature, beletristike, knjiga za djecu, ali ima i puno knjiga na njemačkom, engleskom, mađarskom i ruskom jeziku. Dio smo već podijelili. Knjige na njemačkom jeziku kao i stručnu literaturu, darovali smo – primjerice – čakovečkoj Knjižnici. Knjige na ruskom idu Kalinkama. Dali smo nešto Društvu Josipa Broza Tita, Srpskoj manjini, sve stare knjige donirali smo zbirci u Vidovcu, široke je ruke Globar.
Najstarija knjiga je iz 1909. godine. Sve što je ostalo, a to je oko 700 naslova, činit će knjižnicu Udruge umirovljenika Dekanovca. Knjige, prostor, kao i čitače već imaju, samo još nedostaju police i možda još pokoja sitnica. Računaju da će im u pomoć uskočiti Općina.
– Povodom Godine čitanja želja nam je da formiramo svoju knjižnicu. Sad kad već imamo knjige. Članarine neće biti, naslovi će se moći posuditi besplatno, dodaje Globar.
* tekst preuzet iz lista Međimurje, broj 3450