Radionice su rezultat dugogodišnje suradnje dvaju LAG-ova iz Međimurja i Baranje, a potaknute i činjenicom da u Baranji živi mnogo Međimuraca koji njeguju međimurski identitet.
LAG Međimurski doli i bregi je, zajedno s cekerašicama s kojima surađuje, otputovao na dvodnevni posjet LAG-u Baranja na čijem su se području organizirale radionice pletenja cekara od 10. do 11. lipnja.
Radionice su rezultat dugogodišnje suradnje dvaju LAG-ova iz Međimurja i Baranje, a potaknute i činjenicom da u Baranji živi mnogo Međimuraca koji njeguju međimurski identitet.
Radionice sa zainteresiranim Baranjkama, od kojih većina ima međimurske korijene, su održane u suradnji s cekerašicama iz Udruge žena Nedelišće (Dušanka Medved i Branka Fegeš), KUU Seljačka Sloga Nedelišće (Ana Srnec i Marija Kukolić) te Udruge žena Pušćine (Ivanka Bene i Rozina Fegeš).
Prvi dan događanje je održano u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru, na početku kojeg je upriličeno otvaranje s prigodnim programom i predstavljanjem projekta ‘Turizmom razvijamo područje’, u sklopu kojeg se aktivnost provodi.
Doprinos iz struke dala je Janja Kovač, kustosica i voditeljica etnografskih zbirki Muzeja Međimurja Čakovec koja je prilikom otvaranja održala predavanje o umijeću pletenja cekara i ostalih uporabnih predmeta od komušine kao važnoj nematerijalnoj kulturnoj baštini Međimurja koja je u postupku zaštite.
Tijekom boravka u Baranji, sudionici su imali prilike sudjelovati i u kratkom studijskom obilasku te su tako uz vodstvo domaćina obišli Batinski spomenik i Pčelarstvo Kovačić prvi dan te Beljski vinograd i Kopački rit drugi dan boravka, a nakon održanog drugog dijela radionice pletenja cekara u Seoskom gospodarstvu Ivica i Marica u Karancu.
Tijekom trajanja radionica pletenja cekara, paralelno je održan i partnerski sastanak projekta suradnje ‘Turizmom razvijamo područje’ s predstavnicima glavnog partnera LAG-om Moslavina te partnerima LAG-om Međimurski doli i bregi, LAG-om Baranja, LAG-om Papuk, LAG-om Virovitički prsten i LAG-om Srijem.
Aktivnosti vezane uz popularizaciju cekara provode se u sklopu projekta suradnje LAG-ova ‘Turizmom razvijamo područje’ koji je sufinanciran iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Mjera 19 LEADER, Podmjera 19.3 ‘Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a’, Tip operacije 19.3.2 ‘Provedba aktivnosti projekta suradnje’, Međuteritorijalni projekt suradnje.