Međimurci sve više obolijevaju od malignih bolesti
U organizaciji Županijske lige protiv raka Čakovec i ove će se godine obilježiti Svjetski dan bolesnika kojeg je prije 20 godina u spomen Gospe Lurdske utemeljio Sveti Otac Ivan Pavao II, a Županijska liga protiv raka Čakovec ga obilježava od 2000. godine.
Uoči Svjetskog dana bolesnika, u petak, 10. veljače u 10,30 sati, članovi predsjedništva i predstavnici Klubova oboljelih od raka Županijske lige protiv raka Čakovec (ILCO društvo Čakovec, Klub oboljelih od raka prostate, Klub žena oboljelih od raka dojke “Nova Nada” i Klub laringektomiranih) posjetit će i prigodnim darovima darovati bolesnike koji se liječe u dnevnoj bolnici, na Odjelu za uho grlo i nos, na Onkološko-hematološkom odjelu, na Pulmologiji i na Kirurškom odjelu Županijske bolnice Čakovec.
Povodom Svjetskog dana bolesnika, osobe koje su i same iskusile što znači suočiti se s dijagnozom maligne bolesti te sa različitim situacijama prilikom liječenja i rehabilitacije, svojim pozitivnim iskustvom mogu pružiti vrlo važnu psihološku potporu u cilju što bržeg i uspješnijeg ozdravljenja novooboljelih osoba.
Incidencija raka u Hrvatskoj i u Međimurskoj županiji je u porastu. Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske, tijekom 2009. godine bilo je dijagnosticirano 576 (kod 242 osobe ženskog spola te 334 osobe muškog spola) novih slučajeva raka kod osoba s prebivalištem u Međimurskoj županiji, što je više nego 2008. godine kada je rak bio dijagnosticiran kod 544 osobe.
Uz simbolične poklone i prigodnu potporu, obilježavanjem Svjetskog dana bolesnika žele novooboljele osobe, članove njihovih obitelji i cjelokupnu javnost informirati o djelovanju Klubova oboljelih od raka u Međimurskoj županiji, koji trenutno okupljaju oko 130 članova.
Želja im je što veći broj osoba motivirati na aktivno uključivanje u klubove u kojima putem uzajamne pomoći mogu dobiti psihološku potporu od strane osoba u sličnoj situaciji i sa sličnim iskustvima, potporu zdravstvenih djelatnika, informacije o mogućnostima ostvarivanja svojih prava iz zdravstvene i socijalne zaštite.
Organiziraju se i edukativna predavanja te neformalna druženja i to sve u cilju što aktivnijeg uključivanja u proces vlastitog liječenja te što uspješnijeg povratka u svoju obiteljsku i radnu sredinu kao i cjelokupnu zajednicu.