Za polja Merhatovec 1 i Merhatovec 2 ogroman interes
Na natječaj koji je raspisala Agencija za ugljikovodike za četiri polja među kojima su i Merhatovska prijavilo se sedam ponuđača. A voda na na dnu bušotine vrela je do 150C stupnjeva.
Kada nam je sredinom rujna selnički načelnik Ervin Vičević rekao kako je turska kompanija SOYAK iskazala interes za geotermalnu bušotinu Merhatovec 2 o čemu je portal eMeđimurje pisao i što su prenijeli brojni mediji u Hrvatskoj, narastao je i broj zainteresiranih za istraživake i ekspotacijske radove na merhatovskim bušotinama. Iz Agencije za ugljikovodike doznajemo kako je natječaj zatvoren i kako je na njega pristiglo velikih 7 ponuditelja iz domovine i svijeta.
Nama je zanimljivo zapažanje jednog od zainteresiranih natječajaca koji nakon što je vidio napis o Merhatovcu 2, ustvrdio je kako onda mora postojati i Merhatovec 1, što nas je naputilo da krenemo u potragu ili iskanje njezine destinacije. Potpisnik ovog napisao prisjetio se ‘starog naftaša’ Josipa Novaka (na slici u prugastoj majici) iz Murskog Središća rođenog u Zebancu i pitao ga zna li on gdje bi Merhatovec 1 moga biti. -Kaj ako znam gdje je to, pak ja sam na toj bušotini radio od početka do kraja, odgovorio mi je kum Joža veliki naftaš i odmah smo krenuli u potragu.
Merhatovec1 je u Kozijoj grabi u Zebancu
I krenusmo u Zebanec u Koziju grabu te u nastavku po utvrđenom kamenom putu kojeg je izgradila INA u klanac koji se nalazi između Bočkaja i Palestine, dvaju dijelova Zebanca. Tu nam se pridružio Jožef Pfeifer negdašnji čakovečki policajac sada u mirovini koji u blizini ima vikendicu o dana kada se radio na bušotini Merhatovec1.
Novak se prisjetio kako se na bušotini Merhatovec1 radilo 1979. godine i kako se dospjelo do dubine od 4195 metara, a na Merhatovcu 2 radilo se 1986. godine i bušilo se do dubine od 3404 metra. Sjeća se ako se govorilo da su bušotine izuzetno bogate, poglavito geotermalnom vodom, ali ne zna zbog čega su radovi obustavljeni niti zašto nije došlo do eksplotacije. Uglavnom, bušotina Merhatovec1 obrasla je grmljem i drvećem i mi u cipelama dalje nismo mogli. Na Merhatovcu2 situacija je bolja jer je lokacija opkošena.
Temperatura vode od 140 do 150 C stupnjeva
U uvjetima natečaja i mediju (geotermalna voda) koji se istražuje stoji kako je temperatura geotermlne vod na dnu bušotina iznosi 14 do 150 C stupnjeva i u neograničenim je količinama. U naravi, eksploatacija je isplatljiva, osobito danas kada je tehnolgija daleko kvalitetnija nego je to bilo prije 40-tak godina, te se temperatura vode s dna bušotine ne mijenja (ne opada) do samog izlaza iz bušotine. A i transportiranje putem cjevovoda je modernije za na kilometarske udaljenosti korištenja.
Geotermalna voda iz bušotina u Merhatovcu koristila bi se u energetske svrhe. Hoće li u Merhatovcu nastati preradbeni i drugi kapaciteti zavisi o kupcu, kao i o zakonima koji određuju što se smije graditi. Bude li zajedničkog jezika i interesa, kada bušotina proradi, posao će sigurno pronači ovdje desetci radnika, a Općina Selnica imati će dodatne novčane prihode, što i zaslužuje.
Geotermalna voda važna je za energetsku stabilnost gospodarstva
A lijepo bi bilo da se ostvari davna želja, sada pokojnih Ivana Mesarića negašnjeg predsjednika Mjesne zajednice Merhatovec i njezinog tajnika Stanislava Šimunkovića njezinog tajnika koji su silno željeli imati toplice klasične u Merhatovcu. Kao partner javile su se negdašnje Moravske toplice iz naselja Moravci i njihov direktor Škodnik kojemu ime nismo zapamtili i ve je pokojni, u susjednoj Sloveniji. Krenu li stvari željenim i realnim putem, sve je moguće i geotermalni procesi i termalne toplice, kao i termalno lječilišni kompleks za zdravstveni turizam u čistoj i lijepoj prirodi. Na ovo trena navezati riječi Davora Šterna, najvećeg stručnjaka i ‘naftaša’ koji kaže kako je geotermalna voda najveća nada i vrijednost za sigurnu budućnost Hrvatske kada je u pitanju energetska oblast.
Stavljanjem u rad nalazišta geotermalne vode u Merhatovcu značajno bi se u mnogim segmentima obogatila lokalna samouprava ali i žiteljstvo općenito.