DOSTI

ZAVRŠNA konferencija projekta ŽELIM – POMOĆ DIJELIM

U srijedu (8. srpnja) je u čakovečkoj zgradi Scheire održana Završna konferencija projekta "Želim-pomoć dijelim" kojeg je nositelj bilo Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije. Osim analize projekta čuli smo emotivne govore neposredne sudionike u njegovoj realizaciji, korisnike i one koji su pomaglali korisnicima

Zavržnoj konfrenciji nazočili su predstavnici institucija i pojednici koji su bili uključeni u njegovu provedbu, predstavnici Općina Podturen i Orehovica. HZZ-Područni ured Čakovec, predstavnici ostalih lokalnij jedinca MŽ, članovi Upravnog odbora Društva nositelja projekta te zeže zaposlene na uslizi pomoć u kući, Njih je uvodno podravila Dijana Novak, voditeljica projekta.

Ona je u nastavku istaknula kako je projekt financiran u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali EU od 2014.-2020. godine. Iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna  je vrijednost projekta 4.200.239.04 kune, a partneri na projektu su bili HZZ-Područni ured Čakovec, Centar za socijalnu  skrb Čakove, Općina Podturen i Općina Orehovica. Projekt je ukupno trajao 30 mjeseci.

Počeo je 8. siječnja 2018, a završio 7. srpnja 2020. godine .- Opći cilj projekta je bio  zapošljavanje teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja u lokalnoj zajednici, jačanje njihovog radnog potencijala te povećanje kvalitete života krajnjih korisnika,a  primarna ciljana skupina su nezaposlene žene s najviše završenim srednjoškolskim obrazovanjem koje su prijavljene u evidenciju nezaposlenih HZZ s naglaskom na starije od 50 godina.

>> FOTO ZAVRŠNA konferencija projekta ŽELIM – POMOĆ DIJELIM

 Krajni korisnici projektnih aktivnosti su osobe s invaliditetom, starije osobe i osobe u nepovoljnom položaju s područja Međimurske županije- istaknula je voditeljica i dodala kako su sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi, pomoć u kući obuhvaća obavljanje kućanskih poslova (pomoć u pripremanju obroka, pospremanje stana, pranje suđa, pranje i glačanje rublja, dostava živežnih namirnica), organiziranje prehrane (priprema obroka ili dostava gotovih obroka u kuću), održavanje osobne higijene (pomoć pri oblačenju i svlačenju, kupanju i obavljanju drugih higijenskih potreba) te zadovoljavanje ostalih svakodnevnih potreba korisnika usluge. Tina Štefan , koordinatorica na projektu, ukratko je predstavila aktivnosti tijekom minule dvije godine. Rekla je kako je riječ o dosada najvrijedniem projektu odobrenom jednoj udruzi i predstavlja jedan veliki pomak u društvu čime se nastavilo s usluga pomoć u kući, prvenstvo za članove Društva, ali za korisnike s područja partnerskih organizacija na projektu. Koordinatorica je spomenula Početnu konferenciju koja je održana u veljači da bi 8. siječnja 2018. godine bilo obavljeno potpisivanje ugovora u Vukovaru.

Govoreći o realizaciji projektnih zadataka, govorila je podjeli bicikala koji su omogućili ženama lakši dolazak kućama krajnjih korisnika.- U veljači 2018. godine u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem u Čakovcu započelo je osposobljavanje za poslove njegovateljice i gerontodomaćica- istaknula je Štefan te dodala kako su se tijekom trajanja projekta redovoto održavali supervizijski sastanci  koji su bili od velike koristi ženama koje su radile s krajnnim korisnicima.

Spomenula je u realizaciji podjelu radne odjeće kao i korisnicima podjelu paketa kućanskih i higijenskih potrepština.- Moram reći da san ušla u svaki od domova naših korisnika, kojih je tijekom provedbe šprojekta bilo oko 110 diljem Međimurja, od kojih 75 članova DOSTI, dok su ostatak činile osobe s područja JLS. Susrela sam se s  doista sa sretnim, ali tužnim sudbinama, no uvijek sam bila rado dočekana, s osmijehom na licu, svatko od njih mi je rado nešto ispričao. Posebice mi je bilo drago vidjeti zaposlenu ženu i korisnika kada su radili nešto zajedničko, jer korisnicima je zaposlena žena mnogo više, u njoj vide najboljeg prijatelja- rekla je emotivno na kraju izlaganja te istaknula ostvarene rezultate Projekta, a oni su: Ojačana uloga žena u obitelji i zajednici,  povećan stupanj zaposlenosti teže zapošljivih skupina na tržištu rada, ublaženesu mjere nezaposlenosti, osposobljene su  žene kroz program osposobljavanja za njegovateljicu i gerontodomaćicu, osigurana  je usluga pomoći u kući za više od 96 korisnika, povećana kvaliteta života krajnjih korisnika, povećan stupanj socijalne uključenosti, kao i prevencija prerane   institucionalizacije krajnih korisnika.

Prezentirala je tablicu korisnika po međimurskim općinama i gradovima iz koje je vidljivo kako je u projekt bilo uključeno 126 korisnika iz 22  općine i gradova.

Uvodno je predsjednica Društva Miljenka Radović istaknula  sve kvalitetnije programe koji se provode, kao i kvalitetniju edukaciju te najvila prijekoptreban nastavak druge faze projekta.

Dojmljiva su bila svjedočenja onih kojih su usluge primali, ali i ponos onih koji su često bili rame za plaganje onima kojima su svakodnevno dolazili u kuću. Suze su potekle same…..- Nevjerojatan je broj praznina koje su ove žene popunile, a vrijednost te popune nema cijenu, no neka bude putkaz Vladi RH da su nam takvi projekti potrebni- pručila je Radović dodavši kako nijedna novčana naknada ne može zadvoljiti puninu obiju strana.

Raduje i povratna informacija koju smo primili od organizatora skupa u kojoj stoji: “Ovim putem Vam još jednom želimo zahvaliti što se dio svog vremena odvojili za sudjelovanje na završnoj konferenciji projekta ŽELIM – POMOĆ DIJELIM financiranog iz Europskog socijalnog fonda. 

Vaš dolazak i iskazana podrška potvrdile su vrijednost predanog rada i truda svih nas koji nastoje doprinijeti poboljšanju kvalitete života osoba u nepovoljnom položaju.

Za nas to znači poticaj za daljnji rad i borbu u istom smjeru za dobrobit naših članova, ali i drugih osoba s invaliditetom.

Nadamo se uspješnoj zajedničkoj suradnji u budućnosti i želimo Vam puno uspjeha u daljnjem radu.”

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije