Prema nekim procjenama ovdje je pogubljeno više od 10 tisuća ljudi.
Prije 75 godina Križni put vodio je iz Austrije preko Slovenije u Hrvatsku kroz Macelj smješten na samoj granici Hrvatske i Slovenije. U prvim danima lipnja nakon završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine ovdje su bila masovna stradanja.
Najnovija istraživanja i iskapanja Ministarstva hrvatskih branitelja koja su i trenutno u tijeku iznova potvrđuju masovne zločine koje je ondašnji komunistički režim počinio po završetku Drugog svjetskog rata. Riječ je o žrtvama Križnog puta na kojem su masovno ubijeni vojnici poraženih snaga iz Drugog svjetskog rata ali i civili te svi oni koji su uplašeni tražili sigurnost zapada. Svi bez suda. Također, u noći s 04. na 05. lipnja 1945. godine partizani su u šumi Macelj uz brojne druge žrtve ubili i 11 bosanskih franjevaca i 6 sjemeništaraca. Prema nekim procjenama ovdje je pogubljeno više od 10 tisuća ljudi. U nedjelju, 07. lipnja 2020. godine na spomen-području crkve Muke Isusove gdje je također grobnica s ostacima 1163 pronađenih žrtava održani je Križni put te sveta misa za pobijene na kojoj je nazočio veliki broj građana i rodbine žrtava. Misno slavlje predvodio je pomoćni zagrebački biskup mons. Mijo Gorski u zajedništvu sa sisačkim biskupom mons. dr. Vladom Košićem te biskupom u miru mons. Josipom Mrzljakom i okupljenim svećenstvom.
U ime predsjednika Hrvatskog sabora vijenac je položio gradonačelnik i saborski zastupnik Dražen Srpak, u ime Vlade RH državni tajnik Zdravko Jakop, u ime Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta državni tajnik Mario Antonić, a u ime Ministarstva hrvatskih branitelja pomoćnik ministra Stjepan Sučić.