33 GODINE BRINE O ŠTRIGOVČANIMA

MEDICINSKA SESTRA Katarina Ščavničar: ‘Topla riječ i iskreni osmijeh često doprinose u terapiji pacijenta’

- Liječnici su se mijenjali, samo je Katica ostala uvijek uz nas! - često kažu mještani Štrigove

Medicinska sestra je osoba koja njeguje, pomaže i štiti, osoba koja je spremna brinuti se o bolesnima, ozlijeđenima i starijima. Kažu da liječnik liječi pacijenta, a medicinska sestra ga njeguje.

Često to zahtijeva hrabrenje pacijenata koje muči i tjelesna i duševna bol, posebno onih koji znaju da boluju od neke kronične bolesti ili da će uskoro umrijeti. Naša sugovornica više je od medicinske sestre. Katarina Ščavničar mještane Štrigove njeguje više od 33 godine. Kažu mještani, liječnici su se mijenjali, samo je Katica ostala uvijek uz nas.

– Uloge koje sam izgradila kroz svoj život nose već dobro poznate nazive; mama, supruga, baka, prijateljica, medicinska sestra. Svaka uloga sa sobom nosi posebne vrijednosti, tako da me i svaka od njih ispunjava na svoj način. Osim kućnih poslova i uređenje okućnice koji me znatno vesele i opuštaju, moje najveće bogatstvo i radost su dva prekrasna unuka. Svaki provedeni trenutak s najmlađim članovim podsjeća me na važnost i dragocjenost vremena koje imamo i dijelimo međusobno, a pritom stvaramo i nove uspomene za naše riznice sjećanja – započinje naš razgovor Katarina.

Kako kaže, njezino školovanje za medicinsku sestru u samom početku bilo je usmjereno od strane roditelja.

– U vrijeme u kojem smo živjeli tada, gledalo se na sigurna zaposlenja u traženim zanimanjima. Iako sam i sama već tokom prve godine školovanja shvatila da je to postao i pravi poziv za mene i upravo ono što ja želim biti. Posao medicinske sestre nije lak i nije za svakoga, osim što ponekad i fizički prilično izmori tijelo, uvijek treba imati sluha za saslušati i uputiti koju toplu riječ. Potrebno je i puno strpljivosti i ljubavi za ljude oko sebe koji bi u tebi mogli u svakom trenutku pronaći osobu kojoj se mogu povjeriti u svojim potrebitim, a često i najtežim trenucima. Smatram da su najvažnije  ljudske osobine  empatija i ljubav prema drugome, tako i u ovome poslu-pozivu.

Najvažnije je usmjeriti i pokazati svakome pacijentu tu dozu poštovanja, a pritom i profesionalnost prema poslu koji se odgovorno obavlja. Iz iskustva mogu potvrditi da su topla riječ i iskreni osmijeh često značajan doprinos u terapiji koja je propisana. Stvaranje povjerenja u korelaciji prema pacijentima ključni je segment i baza kako bi se liječenje i profesionalni odnos nastavio na najpozitivniji obostrani konačni ishod. Medicinska sestra nije samo osoba koja zaprima pacijenta, nije samo osoba koja rješava papire ili koja se javlja na telefon.

Ona je osoba koju pitaš kada nisi razumio nešto jednom, dvaput, ona je ta koja previja ranu, vadi krv, komunicira prva i posljednja s pacijentima. Biti medicinska sestra nije status koji se dobiva već zaslužuje s vremenom, ali nažalost često se i teško adekvatno valorizira. Biti osoba i čovjek i raditi posao sa maksimalnim angažmanom i maksimalnom dozom strasti u tom pozivu to zaslužuje status medicinske sestre. Pacijenti to prepoznaju najviše – govori nam sugovornica.

Katarina Ščavničar svoj radni vijek započela je u Županijskoj bolnici Čakovec na odjelu intenzivne njege. Nakon osam godina rada u Čakovcu, dolazi u Dom zdravlja Štrigova gdje danas broji 33 godine staža. Mještani se često šale da su se liječnici mijenjali samo je Katarina ostala cijelo vrijeme.

– Da, ja sam ta koja sam tu ostala cijelo vrijeme (osmijeh). U mom radnom vijeku izmijenilo se čak više od 50-tak liječnika, koji su bivali u Štrigovi od koji mjesec pa do onih koji su se zadržali i do 3 godine, a s kojima sam i izgradila dobre prijateljske odnose. Najduži period, čak 23 godina radila sam s dr. Ksenijom Mesarić. Od nje sam punu naučila i uz nju sam upoznala Štrigovu i njezine mještane.

Zahvalna sam što sam imala dobrog učitelja u njoj i što smo prošle mnoge priče zajedno. Kako ne poznavati sredinu i ljude, ponekad i u dušu, kad radiš i u doticaju si sa njihovim zdrastvenim i životnim problemima svakodnevno. Privilegija je i iznimno zadovoljstvo pomoći drugoj osobi. Biti medicinska sestra osim onog unutarnjeg poziva, odgovaran je i vrlo zahtjevan posao. Za mlađe generacije, vjerujem je i izazov jer im današnja tehnologija postaje temelj za budućnost i sve ono što tek dolazi.

Zahtjevnost i složenost posla svake godine raste, u posljednje vrijeme ponekad i svakog dana. Specifične situacije i neizvjesnost u ovome poslu su jedan od glavnih karakteristika svakodnevice. Neprestani razvoj i edukacije su neophodne u ovoj struci. Ne znam je li baš moguće biti spreman na svaku situaciju maksimalno, ali iz iskustva mogu reći da u svakoj situaciji i svakom pacijentu trebaš dati uvijek sve od sebe, bez obzira na svoje osobne poteškoće i terete s kojima se nosiš – završava naš razgovor Katarina Ščavničar.


Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije