Početna konferencija projekta I3CT Crossborder Clustering održana je 18. listopada 2011. godine u prostorima Tehnološko Inovacijskog Centra Međimurje u Čakovcu. Interes za konferenciju bio je iznimno velik što je dokaz relevantnosti teme projekta. Uzvanicima iz privatnog sektora, obrazovnih institucija, potpornih institucija za razvoj poduzetništva i jedinica lokalne samouprave obratili su se župan Međimurske županije g. Ivan Perhoč i dr. Zoltán Birkner, voditelj sveučilišnog kampusa u Nagykanizsi koji je dio Sveučilišta Pannonia te g. Matija Derk, direktor razvojne agencije REDEA-e.
Potreba za suradnjom obrazovnih institucija i gospodarstva uz podršku poduzetničkih potpornih institucija s obje strane granice je nit koja povezuje sva uvodna izlaganja. Kvaliteta i uspješnost dosadašnje prekogranična suradnje organizacija uključenih u projekt jamac su uspješnosti ovog i budućih projekata. Nakon uvodnih izlaganja, konferenciji se obratila i predstavnica prekograničnog programa Mađarska – Hrvatska, gđica. Antonija Bedeniković koja je predstavila program te najavila novi poziv za podnošenje projektnih prijedloga koji će biti otvoren u studenom ove godine.
Ostatak konferencije bio je posvećen detaljnom predstavljanju samog projekta gdje je svaki partner iznio svoje buduće uloge i aktivnosti koje će implementirati. Cilj projekta je poticanje suradnje i sinergije između organizacija ključnih za razvoj gospodarstva koje se temelji na znanju, uključujući informatičke fakultete, razvojne institucije, tehnološko-inovacijske centre, klastere i privatna poduzeća na području informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT) s obje strane granice. Projekt sufinancira Europska unija u okviru drugog poziva IPA prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska. Projekt je usmjeren na razvoj gospodarske suradnje i ljudskih resursa kroz zajedničke istraživačke, razvojne i inovacijske napore sveučilišnih i nesveučilišnih institucija, kao i privatnih tvrtki u suradnji s tehnološko-inovacijskim centrima.
Ovakva suradnja dovest će do povećanja zajedničkog istraživačkog, razvojnog i inovacijskog kapaciteta pograničnoga područja. Ukupni budžet projekta je 282.687,54 EUR od čega 84% financira Europska unija. Projekt će se provoditi u Međimurskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji u Hrvatskoj te Županiji Zala u Mađarskoj. Projekt traje 16 mjeseci, a provedba je počela u rujnu 2011. godine. Vodeći partner projekta je Regionalna razvojna agencija Međimurje REDEA d.o.o., a projektni partneri su Međimurski IT Cluster, Međimursko veleučilište u Čakovcu, PORA Razvojna agencija Podravine i Prigorja na hrvatskoj strani, te Sveučilište Pannonia – Kampus u Nagykanizsi i PannonNovum na mađarskoj strani.