Sastavni dio posjeta bilo je i razgledavanje i upoznavanje znamenitosti glavnog grada Engleske
Prva kratkoročna razmjena učenika u Erasmus+ projektu “eQuality schools, eQuality future” održala se u Engleskoj u Londonu u školi Marlborough primary school od 19. do 25. siječnja. Na mobilnosti koja je sastavni dio projekta, OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica predstavljalo je četvero učenika – Jana Držanić, Dušanka Oršuš, Lovro Hadeljan i Predrag Lajtman. Pratile su ih koordinatorica projekta učiteljica Manuela Stričak i psihologinja Magdalena Lipić.
Glavni koordinator projekta je škola iz Španjolske, a partnerske škole su iz Poljske, Srbije, Italije i Engleske. Učitelji i stručni suradnici iz svih partnerskih škola razmjenjuju iskustva, obrazovne sadržaje i materijale i osnažuju suradnju. Na kreativan i inovativan način kroz raznolike aktivnosti učenici razmjenjuju stečena znanja i vještine koje će moći koristiti i nakon završetka dvogodišnjeg projekta.
Projekt ima četiri modula – Imigracija, Nasilničko ponašanje, Rodna ravnopravnost i Integracija. Svaki modul obuhvaća aktivnosti u školi u suradnji sa roditeljima i lokalnom zajednicom. Sve aktivnosti prezentiraju zemlje partneri na mobilnostima. Na taj način učenici kroz suradnički i timski rad kroz radionice, prezentacije, priredbe,seminare razvijaju komunikacijske i socijalne vještine.
Važni ciljevi koje želimo postići ovim projektom – da učenici razumiju i suosjećaju s imigrantima,podižemo svijest o rodnoj ravnopravnosti u svim sferama društvenog života, pronalazimo načine za integraciju marginaliziranih grupa djece u redovnu nastavu,želimo postići nultu toleranciju na nasilje u školi i zajednici,razvijati osjećaj poštovanja i tolerancije prema drugim nacionalnostima.
Učenica Dušanka Oršuš pričala je o svojim dojmovima na ovom putovanju.
– Ovo putovanje mi je jedno od najljepših, zato što sam imala prvi put priliku voziti se avionom i metroom, također posjetiti London. Iznimno mi se sviđala njihova disciplina u školi – rekla je.
Kako ovaj projekt koristi mladima i koje im vještine pomaže naučiti rekla je učenica Jana Držanić.
– Smatram ovaj projekt vrlo korisnim za mlade jer im pomaže naučiti možda neki novi jezik, a možda usavršiti neki koji već znaju. Pomaže im razviti komunikacijske vještine i najvažije, otkriva im koliko je svijet velik i kako ga istražiti i vidjeti. Meni je puno pomogao da se oslobodim straha od govorenja drugog jezika zato što ću možda pogriješiti – rekla je Jana.
U školi u Londonu održane su radionice prema programu, prisustvovali smo nastavi i upoznali se sa obrazovnim sustavom i organizacijom rada škole. Sastavni dio posjeta bilo je razgledavanje i upoznavanje znamenitosti glavnog grada Engleske. Razgledali smo Buckinghamsku palaču, Big Ben, London Eye, Tower Bridge, Westiminster Abbey, Nacionalnu Galeriju, “Natural History” muzej, zgrade Parlamenta, Katedralu sv. Pavla.
Posjetili smo i sajam edukativne tehnologije BETT. Osim ovih aktivnosti, održani su i koordinatorski sastanci na kojima se razgovaralo o daljnjim planovima za projekat i sljedećoj mobilnosti u Hrvatsku.