Misnim slavljem i svečanim postrojavanjem postrojbi iz Međimurja koje su sudjelovale u oslobađanju vojnih objekata u Međimurju te Domovinskom ratu, završilo je obilježavanje 20-te obljetnice oslobođenja Međimurja od JNA.
Preko 150 pripadnika vojske, policije, civilne zaštite i teritorijalne obrane postrojilo se na čakovečkom Franjevačkom trgu te se uz pratnju limene glazbe uputilo prema bivšoj vojarni Nikola Šubić Zrinski. Tamo je održano svečano postrojavanje, na kojem su govorili Josip Horvat, predsjednik Koordinacije udruga proistekih iz Domovinskog raza, Danijel Mikulić, zamjenik načelnika Policijske uprave Međimurske te Ivan Perhoč, župan Međimurske županije.
Svi oni istakli su značaj zauzimanja čakovečke vojarne i zarobljavanja velike količine oružja i streljiva, koje je odigralo ključnu ulogu u oslobađanju susjednog Varaždina. Župan je u prigodnom govoru istaknuo da smo mi Međimurci sretni što je rat na našem području trajao tako kratko te što je sve obavljeno bez ljudskih žrtava. Posebno moramo biti ponosni, nastavio je što smo se odmah nakon završetka Domovinskog rata znali okrenuti budućnosti. Vojni objekti koje smo, doduše uz financijske obveze dobili od države, iskorišteni su isključivo za javne namjene.
Ovdje je niknulo Međimursko veleučilište, institucija koja bi u skoroj budućnosti trebala postati središnja međimurska obrazovna institucija povezana s gospodarstvom. Uredili smo i prostore za našu razvojnu agenciju, jednu od najuspješnijih u Hrvatskoj, pred otvaranjem je i druga zgrada Tehnološko-inovacijskog centra. Ukratko, vojna imovina kod nas će biti iskorištena za razvoj cijele županije, rekao je župan.
Nakon svečanosti okupljeni bivši vojnici i policajci mogli su razgledati izložbu opreme i oružja koju koriste hrvatske snage koje se nalaze u misiji u Afganistanu te opremu Specijalne policije. Svi okupljeni mogli su se okrijepiti i vojničkim grahom. (DV)
U bivšoj vojarni organiziran je Dan otvorenih vrata u bivšim vojnim objektima, a upriličeno je i postrojavanje postrojbi HV-a koje su sudjelovale u oslobađanju vojnih objekata u Međimurju, te postrojbi HV-a iz Međimurja
Prije točno 20 godina oslobođena je čakovečka vojarna, prva u Hrvatskoj iz koje su istjerani vojnici JNA. Oružje koje je tog 17. rujna pronađeno u vojarni bilo je ključno za oslobađanje susjednog Varaždina, a razaslano je i u ostale dijelove Hrvatske.
U vojarni je bio smješten 32. inženjerijski puk JNA s više od 150 vojnika kojima je zapovijedao major Josip Babić s kojim se pregovaralo o mirnoj predaji. Bez njegova znanja, kažu sudionici tih događanja, dvojica oficira minirala su kamion pun eksploziva kojeg su planirali dignuti u zrak. Na sreću, sve je završilo bez žrtava. Vojnici i časnici koji su ostali u njoj do kraja, zarobljeni su, kao i velike količine oružja, od pušaka do minobacača i topova. Oružje zaplijenjeno u Čakovcu završilo je diljem Hrvatske, čak i u Dalmaciji.
U ratnim operacijama u Međimurju sudjelovalo je 3200 ljudi, a u Domovinskom ratu sudjelovalo je ukupno oko 7500 Međimuraca. Na svečanoj akademiji u povodu 20. obljetnice, koja se obilježava na više mjesta, u čakovečkom Centru za kulturu govorili su Anton Jurinec, predsjednik ondašnjeg Kriznog štaba Općine Čakovec, Marijan Balaban, bivši načelnik Policijske stanice Čakovec, Franjo Kovačić, zamjenik zapovjednika Općinskog štaba teritorijalne obrane Čakovec i župan Ivan Perhoč.
Na događaje iz 1991. godine podsjetio je mr. sc. Željko Mikec, a govorio je i brigadni general Vlado Šindler, izaslanik predsjednika Ive Josipovića. Istaknuto je da se u Hrvatskoj premalo zna i govori o doprinosu Međimuraca u oslobođenju Hrvatske. U bivšoj vojarni organiziran je Dan otvorenih vrata u bivšim vojnim objektima, a upriličeno je i postrojavanje postrojbi HV-a koje su sudjelovale u oslobađanju vojnih objekata u Međimurju, te postrojbi HV-a iz Međimurja.
Nakon mimohoda gradskim ulicama u bivšoj vojarni mogla se razgledati izložba naoružanja i opreme satnije Vojne policije koja se nalazi u misiji u Afganistanu.
Dvodnevno obilježavanje 20. godišnjice oslobođenja počelo je u petak otkrivanjem spomen ploče na Lovačkom domu u Vratišincu, gdje se u rujnu 1991. godine nalazio Krizni štab tadašnje Općine Čakovec, iz kojeg se rukovodilo ratnim i logističkim operacijama na području Međimurja.
U Muzeju Međimurja otvorena je izložba “Međimurje u Domovinskom ratu”. Izložba će postati dio stalnog postava.