Radi se o jazz festivalu kojeg mnogi smatraju najvažnijim te vrste u regiji, a obuhvaća široki raspon različitih kulturnih događanja od glazbenih do kazališnih.
Dvadesetak članova čakovečkog Big banda jučer se vratilo sa zapaženog nastupa u Nišu, gdje su četiri dana bili gosti jubilarnog 25. Nišville-a. Radi se o jazz festivalu kojeg mnogi smatraju najvažnijim te vrste u regiji, a obuhvaća široki raspon različitih kulturnih događanja od glazbenih do kazališnih. Pun dojmova je i voditelj Big banda Čakovec Mario Jagec.
Kako je uopće došlo do ovog gostovanja?
Ponajviše moramo zahvaliti našem sugrađaninu Josipu Taradiju koji već duže vrijeme kontaktira s organizatorima, pa nas je povezao s njima i tako smo dogovorili gostovanje. Meni osobno to je bilo ostvarenje mladenačkog sna, jer sam još za vrijeme studija na Muzičkoj akademiji u Grazu čuo za taj festival i oduvijek sam želio nastupiti tamo. Na kraju je ispalo tako da ne samo da sam svirao, nego i dirigirao našim Big bandom i to na glavnoj pozornici. Bili ste dio jednog posebnog projekta?
Radilo se o zajedničkom nastupu čak pet big bandova s više od stotinu glazbenika, čime je neslužbeno srušen svjetski rekord. Uz nas, nastupio je orkestar domaćina, zatim jedan međunarodni orkestar sastavljen od glazbenika iz Albanije, Italije i Srbije te big bandovi iz argentinskog Buenos Airesa i bugarskog Blagoevgrada. Na početku svaki je orkestar izveo jednu kompoziciju po svom izboru, a mi smo pripremili vlastitu obradu međimurske ‘V Kotoribi cug mašina fučnula’ koja je naišla na sjajne reakcije publike i kolega glazbenika. Zatim smo svi zajedno odsvirali još dvije skladbe, posebno napisane za ovu prigodu.
Pridružili su vam se i neki ugledni gosti?
S nama je zasvirao proslavljeni klavirist koji danas djeluje u SAD-u Lari Vučković, ovogodišnji dobitnik nagrade Nišville za životno djelo. Pridružili su nam se i gitarist s Malte Sandro Zerafa, talijanski saksofonist Enzo Favata i proslavljeni srpski trubač i dirigent Stjepko Gut. Posebnu pohvalu zaslužuju organizatori, jer se radilo o tehnički iznimno zahtjevnom koncertu. S obzirom da je u isto vrijeme sviralo pet big bandova i stotinjak glazbenika bili smo smješteni na dvije međusobno povezane pozornice, a kako smo imali vremena za samo jednu zajedničku probu trebalo je osigurati uvjeti da se svi međusobno dobro čujemo i budemo usklađeni. Sve je prošlo u najboljem redu uz ogromnu podršku nekoliko tisuća posjetitelja koliko ih se svake večeri festivala okuplja kod glavne pozornice u niškoj tvrđavi.
Na festivalu nastupaju i svjetski poznata imena?
Glavna zvijezda ove je godine bio američki funk i soul saksofonist Maceo Parker. On je godinama svirao u bandu legendarnog ‘kralja soula’ Jamesa Browna, a surađivao je i s Ray Charlesom, Princeom, Keith Richardsom, Red Hot Chilli Peppersima i drugim velikanima. S liste poznatih jazzera mogu izdvojiti i Davida Murraya i Chrisa Pottera, uz brojne poznate europske glazbenike. Kako festival obuhvaća širok raspon glazbenih formi spomenut ću da je nastupio sin čuvenog Fela Kutija Seun Kuti, kao i unuk legendarnog Boba Marleya, Jo Mersa Marley. Našim ljubiteljima jazza dobro je poznat Vlatko Stefanovski trio, dok je na hip hop stageu nastupio i naš TBF. Sudeći po imena festival uistinu spada među najjače u Europi?
Rekao bih da je Nišville prerastao okvire jazz festivala i stilski se značajno transformirao. Na tridesetak pozornica širom grada možete čuti najraznovrsnije glazbene žanrove, a programi se odvijaju od ranih večernjih, pa sve do jutarnjih sati. Osim glazbe zastupljene su i brojne druge umjetničke forme, od stripa i knjige, slikarstva do kazališta. U tih desetak dana grad uistinu živi kulturu, od čega velike koristi ima i tamošnje gospodarstvo, pa ne čudi što se festival ubraja u njihove nacionalne Top brandove. Čak se i u kafićima, pa i pečenjarnicama, tih dana vrti isključivo kvalitetna glazba. Moram spomenuti da je u samoj tvrđavi prošle godine otvoren i Muzej jazza, tek drugi takve vrste u Europi.
Kakvi su daljnji planovi orkestra?
Malo ćemo predahnuti, jer smo ovog ljeta intenzivno radili, ali već najesen pripremamo nekoliko koncerata i snimanje vlastitog CD-a s nekoliko međimurskih skladbi. Tu je i naš tradicionalni Božićni koncert. U Nišu smo razgovarali o suradnji s njihovim orkestrom, a uspostavili i kontakte s kolegama iz bugarskog Blagoevgrada, koji je grad prijatelj Čakovcu, pa se nadam da će to rezultirati nekim koncertom. Naravno, volio bih da nam se i slijedeće godine pruži prilika za nastup na Nišvilleu, jer je to uistinu jedinstveno iskustvo.
– Na kraju bih se želio zahvaliti Međimurskoj županiji i Rudi Expressu što su nam pomogli u odlasku na ovaj prestižni festival – rekao je Mario Jagec.