- Imamo 13 muških momčadi i 4 ženske ekipe, s ukupno 236 registriranih igrača i 68 igračica, pred čije trenere kao prioritet ne stavljamo rezultat, nego kvalitetan rad i sportski odgoj polaznika škole - kaže Panić
Pred nekoliko dana završena je, rezultatski gledano, dosad najuspješnija sezona Nogometne škole Međimurje-Čakovec. Vremena za odmor je malo, jer pripreme za novu sezonu za nekoliko ekipa započinju već 15. srpnja, dok puni pogon starta samo 14 dana kasnije. Za osvrt na ostvarene rezultate i najavu daljnjih planova zamolili smo agilnog predsjednika škole Deana Panića.
– Slažem se da smo 10 godina djelovanja škole zaokružili višestruko uspješnom sezonom. Ne smatram je dobrom samo radi toga jer su naši kadeti i stariji pioniri izborili ostanak u Prvoj ligi, seniori se plasirali u Drugu županijsku ligu, juniori ponovno osvojili međimurski nogometni kup, naše seniorke, za koje igraju djevojke juniorskog i kadetskog uzrasta, bile treće u Drugoj ligi, kadetkinje također treće, a pionirke druge u Prvoj ligi, nego zbog svih postignuća naših 17 momčadi koje djeluju unutar škole.
Među njima je 13 muških momčadi i 4 ženske ekipe, s ukupno 236 registriranih igrača i 68 igračica, pred čije trenere kao prioritet ne stavljamo rezultat, nego kvalitetan rad i sportski odgoj polaznika škole, ali nam, naravno, godi kad vidimo da takav pristup donosi kvalitativne pomake i na rezultatskoj razini. Moram istaknuti da smo posebno ponosni i na našu 18. selekciju koja okuplja djecu s teškoćama u razvoju. Iznimno me veseli što im, u okviru škole, možemo osigurati adekvatne uvjete treniranja i natjecanja u Special Power League.
Zahvaljujem Udruzi za autizam Pogled i Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec na odličnoj suradnji u provedbi ovog projekta. Uz sve nabrojeno meni, kao predsjedniku, jednako je važno što smo se u potpunosti stabilizirali i posložili i u organizacijskom dijelu, pa danas stručni stožer škole okuplja petnaestak trenera koji se kontinuirano obrazuju što je zalog da će škola nastaviti sa stalnim podizanjem kvalitete rada.
Izdvojili ste rezultate koje smatrate najvažnijima, međutim bilo je i drugih uspjeha?
– Govorio sam o dometima naših momčadi u prvenstvenim natjecanjima. Mnogo uspjeha imali smo i na raznim međunarodnim turnirima, ali prije nego ih nabrojim još jednom ću istaknuti naše kadete i starije pionire koji su, nakon povijesnog ulaska u Prvu ligu, uspjeli zadržati status što nije bilo nimalo lako, jer se za ostanak zbrajaju rezultati oba sastava. Kada znamo da se natječemo u konkurenciji devet momčadi čiji su seniorski sastavi u Prvoj hrvatskoj nogometnoj ligi te nekoliko drugoligaških momčadi čiju su škole povezane s vodećim prvoligašima, mislim da to dovoljno govori o kakvom se uspjehu radi.
Posebnu pohvalu zaslužuju stariji pioniri pod vodstvom Maria Šarića koji su, u svojoj kategoriji bili šesti, propustivši ispred sebe samo Lokomotivu, Hajduk, Dinamo, Rijeku i Osijek. Ako se vratimo na turnire, prije svega treba izdvojiti pobjedu naših početnika na vrlo jakom međunarodnom turniru Prvi koraci u Splitu. Igralo se u 5 kategorija, a čak u 4 prva mjesta pripala su Hajduku, dok je peta titula pripala igračima našeg 2011.godišta, pod vodstvom Marinka Horvata, koji su do naslova došli preko naših najboljih momčadi, pobjedivši u polufinalu Dinamo, a u finalnom susretu Hajduk. Vrlo dobri su bili i limači, predvođeni Karlom Kosalecom, osvojivši četvrto mjesto u kategoriji U-10.
Zadovoljni smo i nastupom našeg U-12 sastava koji je, u konkurenciji vodećih hrvatskih momčadi i europskih divova poput Bayerna, PSV Eindhovena, Red Bull Salzburga, izborio osminu finala. Naše četiri momčadi nastupile su i na međunarodnom turniru u Međugorju gdje je za samu završnicu nedostajalo i malo sreće, pa su nam čak tri momčadi zapele u četvrt finalu. Svakako moram spomenuti i našu zlatnu vrtićku generaciju, s kojom su odlično radili Kristijan Srpak i Vedran Bister, što je, između ostalog, rezultiralo i osvajanjem prvog mjesta na Play Cupu u Vukovini u konkurenciji 32 momčadi.
U nogometnoj školi sve je više djevojaka?
– Na inicijativu voditelja naše škole Hrvoja Goričanca prije četiri godine započeli smo rad s djevojkama i napredak je uistinu impresivan. Prijašnjih sezona surađivali smo sa ŽNK Katarina Zrinski, ali prošlog ljeta pojavile su se razlike u stavovima oko koncepcije daljnjeg rada, pa smo nastavili sami. Rezultati ostvareni prošle sezone pokazuju da idemo dobrim putem, ali siguran sam da su perspektive još i mnogo veće. Pokazuje to i Međunarodni turnir za djevojčice “Volim nogomet” kojem smo ove godine bili drugi put domaćini.
Nakon što je prvi bio jednodnevan, sada smo program proširili na dva dana, a u kategorijama U-13 i U-15 natjecalo se ukupno 24 ekipa iz 7 država, ali je interes bio i mnogo veći. Već je ovo drugo izdanje turnira održano pod pokroviteljstvom Hrvatskog nogometnog saveza, a intenzivno radimo na tome da turnir uđe i u kalendar UEFE. Za slijedeću godinu već nam je najavljen dolazak ekipa iz Kine i Japana, pa bi turnir mogao dobiti globalnu dimenziju.
Kako surađujete s NK Međimurje?
– Trudimo se da ta suradnja bude što konstruktivnija. Ponekad bude razlika u razmišljanjima, ali ciljevi su nam zajednički i nastojimo se usuglasiti oko svih tema. Predsjednik kluba Marijan Uršanić razumije značaj škole čija je temeljna ideja da kvalitetom svog rada stvori dovoljan broj igrača koji će biti nositelji igre i u seniorskom sastavu. Ulazak kluba u Drugu ligu otvorio nam je i mogućnost stipendiranja polaznika škole u čemu je upravo Uršanić dao i veliki osobni doprinos.
Mi bismo voljeli da naši igrači budu još bolje praćeni od strane kluba, oko čega se zasada najviše angažira sportski direktor Dovečer, ali mislimo da bi i stručni stožer seniorskog sastava trebao bolje pratiti naše kadete i juniore kako bi imao kvalitetnije informacije o njihovom potencijalu. Osim toga smatramo da škola, uz stvaranje igračke baze, treba biti i rasadnik struke za potrebe seniorskog sastava. Naše trenere potičemo na kontinuirano školovanje do najvišeg mogućeg ranga i kad ga dosegnu trebali bi dobiti priliku svoje znanje pokazati vodeći seniorsku momčad većinski sastavljenu od igrača koje su vodili i u mlađim kategorijama.
U odnosu kluba i škole zalažemo se za stavljanje naglaska na trajne napore u podizanju kvalitete rada s mladima, kako bi među seniorima potreba za igračima sa strane bila minimalna. Po nama, izvan naše regije trebalo bi dovoditi samo igrače koji mogu biti istinska pojačanja kakvim se, primjerice, proteklih sezona pokazao Mario Munivrana.
Škola nogometa je veliki pogon, kako je uspjevate financirati?
– Naše obaveze rastu iz godine u godinu, prije svega jer stalno radimo na tome da ojačamo struku i polaznicima škole osiguramo što bolje uvjete. Sve to ne bi bilo moguće bez podrške koju nam pružaju Međimurska županija i Grad Čakovec. Župan Matija Posavec i gradonačelnik Stjepan Kovač od samoga su dolaska na svoje dužnosti shvatili značaj okupljanja ovolikog broja djece i kvalitetnog rada s njima. Kao što sam spomenuo sezonu smo završili s tristotinjak polaznika škole, a vjerujem da će u novoj sezoni taj broj porasti i do 350.
Nadam se da smo ostvarenim rezultatima na sportskom planu i u organizaciji škole opravdali njihovo povjerenje Uz ogroman doprinos lokalne samouprave svakako treba istaći i roditelje koji plaćanjem članarina također podupiru naš rad. Iznimno cijenimo njihov doprinos, a činjenica da se visina članarina nije mijenjala godinama, unatoč stalnom rastu troškova, pokazuje da se trudimo izaći im ususret koliko god je to moguće. Međimurski nogometni savez i njegov predsjednik Mato Kljajić također zaslužuju našu zahvalu.
Iako nisu u mogućnosti izdvojiti velika sredstva, cijenimo njihov trud i dobru volju da pomognu kad god su u prilici. Naravno, posebnu zahvalu upućujem svim našim sponzorima i donatorima, kojih je sve više, a želim istaknuti da nam je ove sezone u pronalaženju sponzorske podrške nekih naših projekata pomogao i ministar Darko Horvat.
Pauza neće biti duga, kakvi su planovi za novu sezonu?
Već 15. srpnja startaju pripreme naših kadeta i starijih pionira za novu prvoligašku sezonu u kojoj nam je ponovno jedini cilj osigurati ostanak u tom društvu. S veseljem mogu najaviti da od nove sezone ponovo pokrećemo juniorsku i kadetsku momčad u regionalnom natjecanju, pa su upravo u tijeku razgovori s igračima koje želimo uključiti.
Posebno mi je drago što će na čelu tog projekta biti Damir Lepen, povratnik iz Zagreba, koji je tamo stekao veliko trenersko iskustvo i očekujemo da će ga prenijeti na tu grupu igrača. Spomenute dvije ekipe, uz naše seniore u Drugoj županijskoj ligi, trebale bi olakšati tranziciju iz juniorskog u seniorski staž, gdje smo procijenili da gubimo previše igrača prije nego su u prilici ozbiljno konkurirati za seniorsku momčad kluba.
Prihvatili smo i inicijativu NK Nedelišće oko suradnje u radu mlađih kategorija i drago mi je što se tamošnji načelnik Darko Dania, u s predsjednikom kluba Ivicom Mihalićem, uključio u projekt jačanja njihove nogometne škole kao temelja daljnjeg djelovanja kluba. Na tragu tog dogovora naš trener Neven Bujanić preuzet će vođenje seniorske momčadi Nedelišća, što će zasigurno otvoriti prostor i nekim našim mladim igračima da se okušaju u tom rangu natjecanja. Koliko god to bude moguće, bude li sličnih inicijativa i iz drugih klubova nastojat ćemo im izaći ususret, jer smatramo da je podizanje ukupne kvalitete međimurskog nogometa glavni motiv djelovanja naše škole kao nositelja kvalitete u radu s mlađim uzrasnim kategorijama na području Međimurja.
Za kraj bih ostavio projekt koji je od vitalne važnost za poboljšanje uvjeta našeg djelovanja. Radi se o izgradnji terena s umjetnom travom na stadionu Mladosti, što bi uvelike pridonijelo poboljšanju našeg trenažnog procesa. O tome intenzivno razgovaram s gradonačelnikom Kovačem i predsjednikom MNS Kljajićem, pa sam uvjeren da ćemo pronaći rješenje koje će omogućiti da u narednih nekoliko mjeseci započnu radovi – rekao je Panić.