POVIJESNA VRIJEDNOST

FOTO U Čakovcu svečano otvorena izložba ‘Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našemu kraj!’

Izložba će ostati otvorena do 28. ožujka 2019. godine i moći će se razgledati u radno vrijeme muzeja

U utorak, 8. siječnja, povodom obilježavanja okrugle 100. obljetnice odcjepljenja Međimurja od mađarske države, u Izložbenom salonu Muzeja Međimurja Čakovec svečano je otvorena izložba pod nazivom ‘Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našemu kraj!’.

Zajedničkim istraživanjima dostupnih izvora iz tog razdoblja međimurske povijesti, izložbu su nešto više od godinu dana pripremali stručnjaci baštinskih ustanova Muzeja Međimurja Čakovec, Državnog arhiva za Međimurje i Knjižnice Nikola Zrinski Čakovec. 

Cilj postavljanja izložbe je prezentacija prekretnice u povijesti Međimurja, a sukladno tome i važnog dijela hrvatske nacionalne povijesti.  Naziv ‘Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našemu kraj!’ potiče s originalnog plakata, kojim se Međimurce poziva na veliku Narodnu skupštinu održanu 9. siječnja 1919. godine.

>> Svečano otvorena izložba ‘Domorodci! Medjimurci! Suženjstvu je našemu kraj!’

Svečanom događaju nazočili su tajnik Ministarstva kulture Ivica Poljičak, međimurski župan Matija Posavec, zamjenik gradonačelnika grada Čakovca Zoran Vidović, ravnatelj Državnog arhiva iz Zagreba Darko Rubčić, ravnateljica Državnog arhiva iz Šibenika Nataša Mučalo, direktor pokrajinskog arhiva u Celju Borut Batagelj te ostali uvaženi gosti.

Na samom početku službenog dijela otvorenja izložbe svečanim su nastupom događaj uveličali studenti Učiteljskog fakulteta u Čakovcu Klara Kunčić i Branimir Valjak, koji su u režiji profesora Branimira Magdalenića izveli prigodne tradicionalne pjesme i recitale, a tenor Slavko Vincek je izveo pjesmu ‘Živila Hrvatska’ koju je na tekst Augusta Šenoe uglazbio Ivan pl. Zajc.

Ispred Muzeja Međimurja Čakovec posjetiteljima se obratila ravnateljica Muzeja Maša Hrustek Sobočan, koja je zahvalila svim kolegama na uspješnoj suradnji te financijskoj potpori Ministarstva kulture RH, Grada Čakovca i Međimurske županije.

– Za nas, muzej i ostale uključene baštinske ustanove, izložba je način na koji komuniciramo s publikom i posjetiteljima. Izložbom prezentiramo naša istraživanja terenski i arhivski rad, prikupljene podatke, predmete i činjenice tako da to bude vizualno atraktivno – kazala je.

Uz ravnateljicu MMČ, za ovaj su projekt zaslužni ravnatelj DRAM-a Jurica Cesar, arhivistica Jasmina Sedmak, ravnateljica Knjižnice Nikola Zrinski Čakovec Ljiljana Križan, voditelj zavičajne zbirke Insulana unutar čakovečke knjižnice Borivoj Radojčić te povjesničarka Ana Šestak.

Kako bi izložba bila zanimljiva svim dobnim skupinama, svoj doprinos dao je i grafički dizajner Tomislav Brozović, a dočaravanjem realnosti s bojišta izradom i izlaganjem bunkera doprinio je i akademski slikar Veljko Posavec.

Za ovu priliku izdan je tekstovno i likovno bogat popratni katalog sa stručnim tekstovima, koji obrazlažu događanja iz 1918. i 1919. godini u Međimurju te ih smještaju unutar konteksta svjetskih događanja za vrijeme i nakon Prvog svjetskog rata.

Izložba će ostati otvorena do 28. ožujka 2019. godine i moći će se razgledati u radno vrijeme muzeja, odnosno od ponedjeljka do petka od 7 do 15 sati te subotom i nedjeljom od 10 do 14 sati.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije