MLAD I USPJEŠAN

Dr. sc. Mihael Kukec svojim radom pozitivno utječe na razvoj Međimurskog veleučilišta

U nekoliko godina, otkako je prodekan za nastavu na MEV-u, značajno je utjecao na razvoj Veleučilišta i ne misli stati. Takvu predanost itekako vide i svi njegovi kolege i studenti

Svakom sadašnjem i bivšem studentu Međimurskog veleučilišta, kao i široj međimurskoj akademskoj zajednici, dobro je poznato ime dr. sc. Mihaela Kukeca, prof. v. š., prodekana za nastavu na MEV-u. S obzirom na to da svoje radne dane provodi u Međimurju, kaže kako osjeća da mu potpuno pripada, a takvu predanost itekako vide i svi njegovi kolege i studenti. U nekoliko godina, otkako je prodekan, značajno je utjecao na razvoj Veleučilišta i ne misli stati.

Commodore 64 kao odskok u polje računarstva

Njegovo mu obrazovanje omogućuje implementaciju suvremenih tehnoloških rješenja u nastavu, a sve je počelo kada je još kao osnovnoškolac u Varaždinskim Toplicama otkrio ljubav prema računalima.

– U vrijeme kada sam pohađao osnovnu školu, ‘vladala’ su računala tipa Commodore 64 i Orao. Možda će zvučati previše poetično, no negdje tijekom mojeg četvrtog razreda osnovne škole, mojem pokojnom ocu Đuri iz torbe je ispala mala knjižica o programiranju u programskom jeziku BASIC. Činilo mi se to vrlo zanimljivo, gotovo nemoguće, kako sad da se na tom televizoru (monitoru) prikažu takve stvari i to još pod mojom kontrolom, tj. upravljano programom? Nismo imali nikakvo računalo tada, ja sam počeo olovkom po margini knjige štošta bilježiti, a nakon nekog vremena,  prvo računalo, upravo spomenuti Commodore 64, je stiglo iz Njemačke – prisjeća se.

Već tada računalo nije doživljavao kao igračku, nego kao uređaj koji će mu pomoći da programira odnosno nešto prikaže, izračuna ili iscrta na zaslonu računala. Ta ga je želja vodila tijekom čitavog obrazovanja i odvela ga na Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, a potom i na studij za stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti u tehničkom području, polje računarstvo.

Iskustva iz nastave uklopio u doktorski studij

Nakon što je prvo magistrirao, zaposlio se u nekadašnjoj Visokoj elektrotehničkoj školi u Varaždinu s pravom javnosti (VELS). Radio je kao asistent, a istodobno i održavao računalne sustave te bio uključen u provođenje projekata. Potom je pak čuo da će se na tada novoosnovanom Međimurskom veleučilištu organizirati stručni studij Računarstva. Prijavio se za posao i tako počeo raditi s prvom generacijom studenata računarstva na MEV-u, na što je iznimno ponosan.

Rad u nastavi omogućio mu je i formiranje teme doktorske disertacije. Radio je na modelu učenja personaliziranjem nastavnih materijala te usporedbom i preuzimanjem prednosti ‘tradicionalnog’ pristupa papira i olovke te njihovom implementacijom u okviru računalnog sustava s zaslonom osjetljivim na dodir pri čemu je bilo vrlo važno obratiti posebnu pažnju umanjivanju negativnih učinaka koje tehnologija donosi.

Upravo vrijeme u kojem je pisao doktorsku disertaciju smatra najizazovnijim u svojoj karijeri.

– To nije bilo moguće izvesti na drugačiji način nego da se tome posvetim nakon radnog vremena. No najteže je bilo svojoj ekipi, malim klincima, reći da tata sad mora tu nešto lupkati po tipkovnici i, nažalost, ne može nešto drugo. Tu je ogromnu ulogu odigrala moja supruga Sanja koja mi je velika potpora u svemu i na tome joj zahvaljujem – ističe dr. sc. Kukec.

Ponuda za mjesto prodekana za nastavu

No sve se to itekako isplatilo. Dekanica doc. Dr. sc. Nevenka Breslauer, prof, v. š. prepoznala je njegov entuzijazam u radu i izvrsne rezultate koje je ostvario sa studentima. Zato mu je ponuđeno mjesto prodekana za nastavu. Na toj je poziciji već nekoliko godina, no još se uvijek dobro sjeća prvih tjedana.

– To je osjećaj izazova, pokušavaš dati svoj maksimum, znaš sva formalna pravila, zakone, statut, pravilnike, znaš tu poziciju s druge strane, no ništa te ne može pripremiti za izazove koji slijede u provedbi i konkretno implementiranje u realnoj situaciji. Nije to bio uhodan sustav sa stoljetnom tradicijom, potrebno je bilo oformiti mnoge procedure, raditi na pravilnicima, raditi na organizaciji nastave – pojašnjava dr. sc. Kukec.

Pregršt planova za razvoj MEV-a

I to mu itekako uspijeva. Kako ističe, vrlo je ponosan na svoje Međimursko veleučilište, na sve nastavnike i vanjske suradnike. Ne staju u radu na daljnjem razvoju veleučilišta, a pritom je dr. sc. Kukec odgovoran za organizaciju nastavu i radom na projektima financiranima iz europskih fondova.

– Projekt velike vrijednosti na kojem trenutno radim, gdje je MEV vodeći partner, je “Mreža ‘živih’ dvoraca kao oblika održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog nasljeđa” ukupne vrijednosti 1.454.671,54 eura od čega je sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoj 1.236.470,80 eura. Sudjelujem na projektu MEV-a u stvaranju Centra Održivog razvoja, a projekt koji mi u posljednje vrijeme okupira pažnju je Metalska jezgra Čakovec koja je smještena uz MEV u Centru znanja Međimurske županije. Odlukom župana Međimurske županije imenovan sam u upravno vijeće ustanove Razvojno edukacijski centar za Metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec – napominje dr. sc. Kukec.

Iako su mu radni dani vrlo ispunjeni, motivira ga to što njegov rad ima utjecaj na ljude u okolini.

– Važnost obrazovanja nije potrebno posebno isticati, naš cilj kao veleučilišta je umanjiti problem nedostatka visokokvalificirane radne snage koja se može uključiti u pozitivne tokove na tržištu rada. Svaki puta kada to uspijemo, svaki puta kada naš student pronađe praksu, odredi temu završnog rada, obrani završni rad i vrlo brzo se zaposli, a od poslodavaca dobijem zamolbu za još preporuka novih studenata, mi smo izvršili svoj cilj. Raduje me i motivira, jednako kao i svakog našeg profesora,  svaki uspjeh naših studenata, svaki dobro odrađeni zadatak i projekt. Zbog toga smo tu – napominje prodekan za nastavu.

U svemu tome ima potporu ne samo svojih kolega, nego i svoje obitelji. Supruga i troje djece nezamjenjiva su mu podrška, a s obzirom na dob djece, u šali često voli reći da je uključen u gotovo sve dijelove obrazovanja – od vrtića do visokoobrazovne institucije. Dok nije na svome radnom mjestu, pomaže u pisanju školskih zadaća, sudjeluje u igrama i raspravama o tome što se proteklog dana radilo u vrtiću. Sve mu to pomaže u punjenju baterija za nove poslovne izazove.

A novih poslovnih planova itekako ima.

– Već sam sada iznimno zadovoljan postignutim na MEV-u. U bliskoj budućnosti u Centru znanja Međimurske županije, uz naše veleučilište djelovat će dva razvojno istraživačka centra. Prvi je Centar održivog razvoja za koji je MEV dobio financiranje iz EU fondova ukupne vrijednosti 11.895.867,07 kn a drugi je Razvojno edukacijski centar za Metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec. U budućnosti vidim važnu ulogu našeg veleučilišta u povezivanju ova dva centra, razmjeni i stvaranju novih znanja. Zajedno s ostalim institucijama u Centru znanja, Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje i Razvojnom agencijom stvorit će se sinergijski učinak koji će se preliti na cijelu Međimursku županiju pa i šire.  Pred nama su mnoge dobre i velike stvari, no neće nam ih nitko dati. Za svaku od njih morat ćemo ustrajno raditi – zaključuje dr. sc. Mihael Kukec.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije