POD UNESCO-vom zaštitom

MANJE POZNATO Njemačka himna nastala je iz međimurske popevke

'Da nije bilo popevke, ne bi bilo niti Međimurja u današnjim granicama jer tijekom mirovnih pregovora u Parizu 1919. upravo međimurska popevka u obradi dr. Vinka Žganca bila presudan čimbenik kojim su pobijeni svi argumenti protivnika'

Međimurska popevka neizostavan je dio današnje tradicijske kulture Međimurske županije, omiljen i prepoznatljiv glazbeno-tradicijski znak hrvatskog identiteta, koji pozornost privlači i izvan državnih granica – rekla je predsjednica Organizacijskog odbora “Međimurske popevke” Jasna Hajdinjak nakon što je međimurska popevka, tradicijski napjev Međimurja, upisana na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.

Smotra “Međimurska popevka” koja se održava u Nedelišću uvelike je pridonijela dobivanju tog statusa jer je od 1971. nastupilo više od 8000 izvođača, solista i folklornih skupina, a od zaprimljenih 2200 napjeva izvedeno ih je više od 800. Pribroji li se tome predsmotra “Pesmarice naših mamica”, dolazi se do 20.000 izvođača koji čuvaju to blago.

Brojna podrška

– Pojedinci i institucije sa 73 pisane potpore podržali su nominaciju što je najviše što je jedna nominacija ikad dobila. Tek sada nam predstoji veliki zadatak, da popevka i dalje živi, poglavito u novim glazbenim izričajima – istaknuo je Dejan Buvač, predsjednik Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga MŽ-a. Uvrštavanje popevke na reprezentativan popis izniman je uspjeh za Međimurje, ostvaren dugogodišnjom suradnjom s Ministarstvom kulture, Hrvatskim povjerenstvom za UNESCO i stručnjacima iz različitih znanstvenih i stručnih institucija.

Nominacija je pripremljena u suradnji sa stručnjacima dr. sc. Lidijom Bajuk, dr. sc. Nailom Ceribašić i dr. sc. Tvrtkom Zebecom uz potporu lokalne zajednice i ustanova s područja županije.

Inspiracija klasičarima

– Ne postoje velike i male države, veliki i mali narodi, veliki i mali ljudi. Postoje samo države, narodi i ljudi koji drže do svoje povijesti, poštuju tradiciju i kulturu. Popevka je institucija duboko utkana u osobnost i mentalitet međimurskog čovjeka. Međimurci su uz popevku slavili, tugovali, ispraćali i dočekivali.

Da nije bilo popevke, ne bi bilo niti Međimurja u današnjim granicama jer tijekom mirovnih pregovora u Parizu 1919. upravo međimurska popevka u obradi dr. Vinka Žganca bila presudan čimbenik kojim su pobijeni svi argumenti protivnika koji se pozivao na svoje povijesno pravo na naš kraj – rekao je župan Matija Posavec.

Popevka je bila inspiracija i mnogim djelima klasične glazbe, a i službena himna SR Njemačke “Das Lied der Deutschland” Josepha Hydna nastala iz popevke “Vjutro se ja rano stanem”. Međimurska županija će, najavio je župan, i nadalje kroz popisivanje nematerijalne baštine, poticanje provedbe programa zaštite i očuvanja različitih tradicijskih znanja i umijeća putem radionica, obrazovnih i izvannastavnih programa, dokumentiranja, istraživanja, međunarodne suradnje i drugih aktivnosti intenzivno raditi na očuvanju popevke. 

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije