Četiri fizioterapeutska tehničara i jedan nutricionist obilazit će potrebite pacijente u Međimurju i besplatno im pružati usluge fizioterapije i savjetovanja u prehrani
U prostoru ravnateljstva Doma zdravlja Čakovec, 30. listopada održano je predstavljanje hvalevrijednog projekta CrossCare-HomeCare, koji će Dom zdravlja provoditi u sklopu Programa suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska uz financijsku pomoć Europskoga fonda za regionalni razvoj.
Konferenciji su nazočili ravnatelj Doma zdravlja Čakovec dr. Branko Vrčić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo i glavna sestra Doma zdravlja Čakovec Irena Mađarić Tuksar, koordinatorica projekta CrossCare-HomeCare Adriana Bešlić i prvostupnica fizioterapije Laura Lisjak.
Zajedno su predstavili detalje suradnje, a riječ je o projektu
koji naglasak stavlja na osiguranje besplatnog integriranog
pristupa skrbi za starije osobe u njihovoj kući. Dom zdravlja
Čakovec će ovim projektom nastojati povećati kvalitetu pružanja
već postojećih usluga stanovnicima Međimurske županije. Tako će
se uvođenjem nove usluge smanjiti razlika između udaljenijih
mjesta stanovanja i centara županije.
– Primarna je zadaća projekta CrossCare-HomeCare postizanje bolje
dostupnosti pomoći u kući osobama starijim od 65 godina,
kako u urbanim, tako i u ruralnim i udaljenim zajednicama,
čime će se postići kvalitetniji život u vlastitom domu
pacijenata. To su najčešće pacijenti s kroničnim bolestima, koji
imaju poteškoće s krvnim tlakom, pretilosti, šećernom bolesti te
povišenim masnoćama u krvi. Ovim putem želja nam je obavijestiti
potrebite pacijente da se mogu javiti sestrama Doma zdravlja
Čakovec, patronažnim sestrama ili svojim liječnicima, nakon čega
će posjet biti dogovoren – istaknula je glavna sestra Doma
zdravlja Čakovec Irena Mađarić Tuksar.
Dom zdravlja je zaposlio stručnu prvostupnicu sestrinstva koja obavlja poslove koordinatora projekta, četiri fizioterapeutska tehničara i jednog nutricionista, koji obilaze potrebite pacijente na terenu i besplatno im pružaju usluge fizioterapije te savjetovanja u prehrani.
– Na terenu nas je ukupno četvero i provodimo kineziterapijske vježbe, ovisno o potrebama pacijenta, a omogućena je i terapija multifunkcionalnim uređajem. Kod svakog se pacijenta zadržavamo minimalno pola sata, a prakticiramo deset do petnaest dolazaka. Ovisno o potrebi i stanju, ta brojka može varirati. Kako bismo im omogućili što kvalitetniju rehabilitaciju, nosimo i razne rekvizite, sprave i slično. Pacijenti su zadovoljni i to im zaista puno znači – ispričala je prvostupnica fizioterapije Laura Lisjak. Za provođenje fizikalne terapije u kući podobni su pacijenti za koje u medicinskoj dokumentaciji postoje propisane šifre od doktora fizijatra, a koji čekaju na red za provođenje fizikalne terapije.
Uz Dom zdravlja Čakovec, na projektu kao partneri sudjeluju još Grad Ljubljana, Ustanova za zdravstvenu njegu u kući Zagreb, Grad Zagreb, Centar za pomoć u kući Maribor i Javna ustanova za njegu u kući Ljubljana, kao vodeći partner. Između partnera će se kontinuirano odvijati suradnja radi praćenja postignutih rezultata, a trenutno su u tijeku radionice u Zagrebu.
– Projekt provodimo od 15. listopada, a predviđeno trajanje CrossCare-HomeCare je 20 mjeseci, odnosno zaključno do kolovoza 2020. godine. Vrijednost cijelog projekta je 1.052.257,68 eura, od čega je Domu zdravlja Čakovec kao partneru odobreno 209.858,45 eura, s time da će Dom zdravlja participirati s 15% vlastitih sredstava. Minimalni broj osoba za fizikalnu terapiju je 612, a za savjetovanje o prehrani minimalno možemo savjetovati 150 pacijenata – predstavila je koordinatorica projekta CrossCare-HomeCare Adriana Bešlić.