ČISTAČ KOŽE Zablistajte uz čaj korijena čička

Proljeće je priroda se budi i baš u ovo vrijeme nam nudi biljke koje služe detoksifikaciji organizma nakon duge hladne zime. Naše tijelo slijedi prirodne ritmove planeta na kojem živimo i vapi za proljetnim čišćenjem. Proljetni umor je upravo onaj znak koji Vam šalje Vaš organizam da mu je potrebno čišćenje od nakupljenih toksina nakon zimskih mjeseci. Slušajte sebe, svoje tijelo i iskoristite divne biljke koje su nam na raspolaganju i zablistajte.

Čičak je upravo jedna od takvih dragocijenih biljaka, čisti jetru i kožu. Posebice je koristan kod dermatoloških bolesti kao što su akne, seboreja, psorijaza i dermatitis. Kod ovih dermatoloških problema nije samo bitna kozmetika kojom tretiramo kožu, već i ono što unosimo u sebe.

Korijen čička (Articum lappa), biljka purpurno-ljubičastih cvijetova na koju ste sigurno naišli na našim livadama, u narodu je poznata kao lepuh,čakalj,repuh. Rasprostranjen je diljem svijeta i odavno se koristio u kulinarstvu. Cijenjen je kao namirnica u Japanu i makrobiotici.
Korijen čička sadrži velike količine inulina, vitamina C i E, kalija.

Svojim sastavom korijen čička djeluje na snižavanje šećera i kolesterola u krvi, potiče rad jetre te ubrzava izdvajanje nakupljenih toksina, potiče lučenje žući, djelotvoran je protiv bakterija (roda Staphylococcus i Streptococcus) i reguliraju lučenje sebuma, odnosno masnoća u koži.

Za što se koristiti korijen ČIČKA?

U fitoterapiji korijen čička se naziva ‘čistač kože’ pa su kožne tegobe glavna indikacija ovog korijena. Koža je površinom naš najveći organ i na koži se odražava stanje našeg organizma. Kožne tegobe su u velikoj mjeri posljedica disbalansa u nekom drugom dijelu našeg organizma. Pa ako uspješno želimo tretirati neku od kožnih tegoba svakako je preporučljivo uključiti i ‘terapiju iznutra’

Korijen čička svojim sastavom regulira lučenje sebuma te se zbog tog svojstva koristi kod upalnih stanja kože kao što su akne, psorijaza, seboreja, dermatitis. Sumporni spojevi u korijenu čička djeluju direktno protiv gram pozitivnih bakterija streptokoka i stafilokoka pa se upotrebljava i kod infekcija kože (impetiga, folikulitis).

Osim toga korijen čička povoljno djeluje na imunološki sustav, regenerira tkiva, regulira razinu šećera u krvi te povoljno djeluje na probavu i probavni sustav.

Kako pripremiti i dozirati korijen čička?

Poželjno je da kura čišćenja organizma korijenom čička traje 3 tjedna, ako se radi o prvom čišćenju onda je preporučljivo nakon pauze od tjedan dana ponoviti kuru dodatnih 3 tjedana.

U početku kure moguće je pogoršanje kožnih tegoba, pogoršanje je kratkotrajno i nakon njega slijedi poboljšanje te nije potrebno prekidati terapiju.

Dekokt čička: Dvije čajne žličice korijena čička kuhati deset minuta u vreloj vodi,maknuti s vatre, poklopljeno ostaviti 10 min, nakon toga procijediti. Piti nezaslađeno tri puta na dan prije jela, uvijek svježe spremljeno.

Umjesto čaja može se koristiti SIPF ili ESP čička radi se o ekstraktima koji su dobivenim različitim metodama ekstrakcije ove biljke, prednost ekstrakata je što su ili u kapima ili u kapsuliranoj formi te je olakšano uzimanje i nema potrebe za dugotrajnom primjenom čaja. Ekstrakti za razliku od čaja sadrže veće količine aktivnih sastojaka pa je i to prednost.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije