OŠTRA PAPINA PORUKA ‘Misa se ne plaća! Jeste li me razumjeli?’

Riječ je o misama uglavnom za pokojne članove obitelji, no nakana vjernika može biti i ozdravljenje, mir u obitelji ili nečije obraćenje.

Papa Franjo je u srijedu za vrijeme kateheze nakon opće audijencije poručio da se misa ne smije plaćati. “Jeste li me razumjeli? Misa se ne plaća. Misa je Kristova žrtva koja je besplatna. Otkupljenje je besplatno. Želiš li dati prilog, možeš to slobodno učiniti, ali ne moraš ništa plaćati! Važno je to shvatiti”, poručio je Papa, piše Net.hr.

Riječ je o misama uglavnom za pokojne članove obitelji, no nakana vjernika može biti i ozdravljenje, mir u obitelji ili nečije obraćenje.

Iz Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije za tportal pojašnjavaju kako misa na nakanu nema cijenu, nego je riječ o prilogu za slavljenje svete mise. ‘Radi se o posebnom obliku podjele dobara kojim preko priloga za misne nakane vjernici sudjeluju u uzdržavanju crkvenih službenika i ostvarivanju apostolske aktivnosti crkve.

U tom kontekstu valja razumjeti riječi pape Franje: ‘Misa se ne plaća, jer je misa kao Kristova žrtva besplatna”, napominju.

I Zakonik kanonskog prava jasno govori o tome da se mise na nakanu trebaju služiti i bez primanja priloga vjernika.

‘Prema potvrđenom običaju Crkve, svećeniku koji slavi ili koncelebrira misu dopušteno je primiti prilog da bi misu namijenio na određenu nakanu. Usrdno se preporučuje svećenicima da i bez primanja ikakva priloga slave misu na nakanu vjernika, osobito onih siromašnih’, stoji u članku 945.

Napominje se i da ‘vjernici koji daju prilog da bi se na njihovu nakanu namijenila misa pridonose dobru Crkve i time sudjeluju u njezinoj brizi za uzdržavanje službenika i djela’.

Župnik koji je želio ostati anoniman, naglašava za tportal kako je misna nakana regulirana iznosom od 50 kunakako se ljudi ne bi osjećali nelagodno pitajući se jesu li dali premalo ili pak da se u nekoj župi ne stvori običaj da se daje više, a drugdje manje.

‘Misna nakana ide direktno svećeniku, za razliku od svih drugih prihoda koji idu u župnu blagajnu za potrebe života župe. To znači da svećenik mjesečno od nakana može maksimalno dobiti 1500 kuna’, pojašnjava. Kako svećenik ne bi pao u napast da zarađuje na misama, pa da samo zbog toga drži više misa na nakanu u danu, određeno je da svećenik koji dnevno ima dvije ili tri mise, kaže sugovornik, prihode drugih misa šalje u nadbiskupiju.

Što ako vjernici daju više od 50 kuna za misnu nakanu? U tom slučaju, napominje naš sugovornik, svećenik može zadržati samo 50 kuna, a ostatak je dužan staviti u župnu blagajnu za potrebe župne zajednice.

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije