Udruga slijepih Međimurske županije uspješno surađuje s partnerima na trogodišnjem programu ‘Rekrea(k)tiva’ što dokazuju provedene radionice u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije na kojima su članovi Udruge aktivno sudjelovali.
6. listopada 2017. godine održana je radionica pod nazivom ‘Važnost prevencije i otkrivanja raka debelog crijeva’ koju su vodili zaposlenici ZZJZ-a.
Cilj radionice je bio upoznati sudionike s mogućnostima prevencije raka debelog crijeva, informirati ih o provedbi Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva te ih na taj način motivirati za sudjelovanje u programu.
15. studenog 2017. godine održano je predavanje i radionica za promicanje mentalnog zdravlja pod nazivom ‘Depresija nije samo obična tuga’ koju je održala Diana Uvodić-Đurić iz Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje.
Cilj predavanja i radionice je bio da se progovori o depresiji kao o jednom od najznačajnijih i najzastupljenijih oboljenja današnjice. Članovi su aktivno sudjelovali na provedbi radionice i razmijenili svoja iskustva.
S početkom nove, 2018. godine, ZZJZ organizirao je dvije radionice na temu pravilne prehrane. 12 siječnja 2018. godine održana je radionica pod nazivom ‘Čimbenici rizika za bolesti srca i krvnih žila’.
Članovi Udruge su se na radionici upoznali s glavnim čimbenicima rizika za bolesti srca i krvnih žila, izmjerili kolesterol, trigliceride i šećer u kapilarnoj veni, krvni tlak te pokazatelje uhranjenosti.
Također, analizirali su sastav tjelesne mase i ispunili Upitnik za procjenu tipa II šećerne bolesti. Nakon izvršenih mjerenja, članovi su razgovarali s liječnicima i drugim zdravstvenim djelatnicima o poželjnim vrijednostima izmjerenih parametara te su dobili savjete o pravilnoj prehrani , tjelesnoj aktivnosti i o zdravom stilu života.
14. veljače 2018. održano je drugo predavanje na temu pravilne prehrane pod nazivom ‘Važnost pravilne prehrane i redovite tjelesne aktivnosti za unapređenje zdravlja, prevenciju i kontrolu kroničnih nezaraznih bolesti’ na kojem su članovi dobili dodatne savjete i upute kako održati i poboljšati svoje zdravlje.
Ove radionice, kao i ostale aktivnosti za odrasle programa ‘Rekrea(k)tiva’ utječu na prevenciju institucionalizacije članova Udruge, potiču druženje i uključivanje u sve segmente društvenog života.
Također, članovima je pružena i psihosocijalna pomoć kako bi oni stvorili pozitivnu sliku o sebi i prepoznali svoje mogućnosti. Samim time, jača se njihovo samopouzdanje, tjelesno i mentalno zdravlje i psihosocijalni razvoj.
Trogodišnji program ‘Rekrea(k)tiva’ financiran je od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.