Mađari su oduvijek slovili kao vrsni majstori kulinarstva , pogotovo svinjokolje, pa stoga i ne čudi da nju dižu na pijedestal.
Tako je u subotu 3. veljače u mađarskom pograničnom mjestu Murakeresztur održan 5. Mesarski festival na koji oni pozivaju i svoje prijatelje s desne obale Mure i to načelnike općina kao goste, a svaki puta na festivalu gostuje i jedna međimurska ekipa.
Ovoga puta su to bili Donjodubravčani koji su tamo doputovali autobusom punim navijača, a natjecateljska se je ekipa predstavila kao “Dobravski mesari” u sastavu: Zoran Habjan, vođa ekipe, Vladimir Fabić, Andrej Horvat, Ivica Mikulan Haramijev, Luka Mikulan, Dražen Đurnić, Dragan Miser stariji, šofer autobusa Zlatko Ljubek te Zoran Habijan i Mihael Balenović iz Belice.
Svaka ekipa dobila je svinu od cca 160 kg te 20 kg špeka, zadatak im je bio: zaklati i obraditi svinju, skuhati juhu, ispeći meso, napraviti kobasice, napraviti čurke i napraviti cvirke.
Odmah u jutarnjim satima štand i radni prostor donjodubravske ekipe izazvao je veliko zanimanje uglavnom mađarske publike. Oni su svinju obrađivali tradicionalnim dobravskim načinom, da drvenom remama s “kropom i šeračima” što je Mađarima bilo interesantno jer su njihovi mesari uglavnom svinje obrađivali na stolu pomoću plinskih “brenera”.
Kvalitetan rad momčadi donio je i vrhunski rezultata na kraju dana.
“Dobravski mesari” osvojili su prvo mjesto za najbolju obradu svinje (najčišću i najbržu) te za pripremu glavnog jela (kolinsko pečenje). Drugo mjesto osvojili su za pripremu cvirki i kolinsko zelje, a treći su bili u izradi čurki te izradi i pečenju kobasica.
Ukupno su proglašeni najboljom od svih 11 momčadi koje su se natjecale.
Mesari su na kraju dana zahvalili ženama koje su servirale hranu koju su pripremili, Općini Donja Dubrava te Petru Kaliniću Petiju, dobravskom zetu iz Mađarske, bez čijeg znanja mađarskog jezika bi se teško snašli u komunikaciji s organizatorima.
Unatoč tome što su pomeli konkurenciju i bili uvjerljivo najbolja momčad natjecanja “Dobravski mesari” su dobili pljusku na domaćem terenu, od domaćih jezika.
Kako kažu, tjedan dana prije natjecanja, a i na samom natjecanju, vršio se pritisak na njih jer su se prema tim jezicima “prodali Vargi” (op. a. načelnik Općine Marijan Varga) te su doživjeli dosta neugodnosti radi branjenja boja Donje Dubrave na ovom međunarodnom natjecanju.
– Na natjecanje smo krenuli isključivo sa željom da u što boljem svjetlu zastupamo našu Dobravu. Nitko od nas nije politički angažiran i odazvali bi se pozivu bili kojeg lokalnog političkog lidera ili stranke, ako je to u interesu promocije našeg mjesta.
Kada bi svi, a prvenstveno lokalni političari, kao nas osmorica, stavili interes Dobrave ispred nekih drugih, v Dobravi bi cvele ruže, poručili su s okusom gorčine samo dan poslije trijumfa.
Nažalost, apsolutno su u pravu. Razlog zašto Dobrava stagnira sažet je u zadnjoj rečenicu mesara.
Dali će se nešto promijeniti na bolje? Teško u dogledno vrijeme. Vlasti se u Općini mijenjaju, a obrazac ponašanja ostaje isti.
Iz Kotoribe, svega nekoliko kilometara dalje, u dva navrata na tom su natjecanju bili mjesni vatrogasci. Ničim i nikim opterećeni dostojno su prezentirali svoju sredinu, naše Međimurje.
Kakvi smo to mi ljudi?