Županijski tim za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, Društvo socijalnih radnika Međimurja, Centar za socijalnu skrb Čakovec, Podružnica obiteljski centar, Dom za žrtve obiteljskog nasilja ‘Sigurna kuća’, Županijsko povjerenstvo za ravnopravnost spolova Međimurske županije i Koordinacija za ljudska prava Međimurske županije su povodom 25.11., Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama organizirali stručni skup na temu ‘Utjecaj rodne komponentne na uzroke i zaštitu od nasilja u obitelji’ koji se održao 24. studenoga 2017.godine u velikoj vijećnici Međimurske županije.
Stručnom skupu je prisustvovalo 40 stručnjaka koji se bave ovim područjem psihosocijalnog rada, sutkinje Prekršajnog suda u Čakovcu, Ministarstva unutarnjih poslova, organizacija civilnog društva, predstavnika lokalne samouprave i dr. Izlaganja su bila vezana uz definiranje roda i rodnih uloga koje uvjetuju određena ponašanja muškaraca i žena, te kako ona vode do nasilničkog ponašanja u obitelji.
Prezentiran je novi program Doma za žrtve obiteljskog nasilja ‘Sigurna kuća’ i Centra za socijalnu skrb Čakovec, Podružnica obiteljski centar ‘OsnaŽena’, te ‘Samoobrana za žene’.
Kako se sve učestalije postavlja pitanje o ‘ženama – počiniteljicama nasilja’, odnosno, o zlostavljanim muškarcima, vrlo je važno razlikovati stvarne situacije partnerskog nasilja u kojima su muškarci žrtve kontrolirajućeg ponašanja kojeg čine njihove partnerice, od izjava muškaraca koji u ‘borbi za muška prava’ svode svako ponašanje koje nije u njihovu korist na ‘kršenje prava’.
Najčešće se radi o situacijama sukoba oko roditeljstva , koji traju godinama i u kojima su obje sukobljene strane spremne na manipulacije kako bi postigli svoje. Rodna socijalizacija stvara obiteljsko nasilje i nasilje nad ženama, čemu doprinose utjecaji medija, rodno nesenzibiliziranog obrazovanja, te religije. Muškarci su pretežni počinitelji obiteljskog partnerskog nasilja na štetu žena, i to u pretežnom broju, što je bilo vidljivo iz podataka MUP-a.
Žene, počiniteljice nasilja u obitelji čine nasilje na štetu partnera ( izvanbračnih ili bračnih partnera) u tzv. Recipročnom nasilju ( kada su oba partnera počinitelji i žrtve), zatim na štetu djece, te članova šire obitelji ( svekrva, svekra i sl, rijetko na štetu roditelja). Muškarci su najčešće počinitelji nasilja na štetu partnerica, zatim roditelja, te članova šire obitelji.
Neobjektivno korištenje ili interpretiranje statističkih podataka dovodi do netočne slike uzroka i posljedica nasilja u obitelji. Zbog toga pri prevenciji i suzbijanju nasilja valja imati na umu da nasilje prema ženama i nasilje u obitelji ima svoju ukorijenjenost u kulturi, odnosno, kulturnim obrascima.
Svi koji rade na prevenciji i suzbijanju nasilja u obitelji i nasilja nad ženama moraju biti svjesni kako su i muškarci i žene, u biti, žrtve svojih rodnih uloga. Kulturni obrasci, u konačnici, upravljaju i reakcijom društva na nasilje – i to može biti i na štetu žrtvi, bez obzira kojeg one spola bile.
Bit nasilničkog ponašanje je kontrola ( ili pokušaj nasilne kontrole) druge osobe, i takvo ponašanje je jednako štetno za oba spola.
Na stručnom skupu je bio izložen novi program za žene ‘OsnaŽena’ koji provodi Dom za žrtve obiteljskog nasilja ‘Sigurna kuća’ i Centar za socijalnu skrb Čakovec, Podružnica Obiteljski centar.
U programu će se fokusirati na osvještavanje uzroka nasilnog ponašanja na štetu žena, obiteljskog nasija, stjecanje afirmativnih životnih vještina, konstruktivnog suočavanja sa stresom i traumom i dr. Sasvim konkretnu prevenciju sudionici su mogli vidjeti u prezentaciji udruge ‘Samoobrana Međimurje’.
Radi se o treningu fizičke samoobrane za žene, putem koje se gradi samopouzdanje žena, njihova fizička spremnost ali i sigurnost, jer usvajanjem ovih vještine, neće biti žrtve fizičkog nasilja.