Povodom Međunarodnog dana djeteta, 22. studenog 2016., održan je 13. Naš mali kaj u Osnovnoj školi Mursko Središće. Naš mali kaj je manifestacija koju je pokrenula Sonja Vršić, profesorica hrvatskog jezika, s ciljem očuvanja kajkavske riječi među osnovnoškolcima.
Tematski se sastojao od četiri natječaja: literarni natječaj Zvirajo reči, glazbeni natječaj Pesma zvoni , foto-natječaj Zlotne roke i kajkavskog kviza Smo kaj pozabili?.
Naš mali kaj okupio je 230 učenika iz 26 osnovnih škola -OŠ Belica, OŠ Hodošan, OŠ Podturen, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, OŠ Belec, OŠ Brod Moravice, OŠ G. Mihaljevec,OŠ dr. V. Žganca Vratišinec, OŠ J. Horvata Kotoriba, OŠ Kuršanec, OŠ Domašinec, OŠ Strahoninec, OŠ Selnica, OŠ Orehovica, OŠ Sv. Marija, OŠ Orehovica, OŠ I.K.Sakcinskog Ivanec, OŠ dr. I,Novaka Macinec, OŠ ‘Petar Zrinski’ Šenkovec, OŠ Goričan, OŠ Donja Dubrava, OŠ Štrigova, OŠ Mursko Središće i iz Dvojezične osnovne šole iz susjednog slovenskog grada Lendave.
Mladi za mlade
Ove godine Naš mali kaj ugostio je i učenike srednje Graditeljske škole Čakovec koji su zajedno sa svojim mentorima vodili video radionicu (učenici Lucija Nedeljko, Matija Sajko, Nina Drk, David Šafarić, Kristina Jagec, Ivor Trojnar i mentor Ivan Čondor), radionicu animacije (učenici Ena Jagec,Lucija Obadić, Laura Balog, Mia Pejić ,David Kundih i mentorica Ljiljana Ille) i radionicu keramike ( učenice Lana Jadan, Ivana Kiščinal, Jelena Vincetić i mentor Petar Križnar).
U prvom dijelu manifestacije za sudionike je bilo organizirano još pet radionica: dramska s voditeljicom Jelenom Dokleja, fotografska radionica koju su vodili Davor Žerjav, radionica stripa s voditeljem Josipom Mihalkovićem iz udruge’Stripoblačak’, etno radionica koju su vodile članice Društva žena Mursko Središće i glazbena sviraonica sa voditeljima Marijom Trstenjak, Marinkom Pintarićem i Tajanom Višnić Rihtarec.
Kviz: Smo kaj pozabili?
Istovremeno s radionicama održan je i kviz u poznavanju kajkavskog jezičnog izričaja, običaja i kulturne baštine ‘Smo kaj pozabili’ koji je ove godine osmislila i vodila Maja Herman, prof. Hrv. jezika u tamošnjoj školi.
Sudjelovalo je 11 ekipa po tri učenika, a prijavili su se pod nekim zanimljivim kajkavskim nazivom: (Rožike-OŠ Štrigova, Mihalovčani- OŠ Gornji Mihaljevec, Cukoreki- OŠ T. Goričanca Mala Subotica, Frajle- OŠ Sv. Marija, Pikač-OŠ Selnica, Korpići-OŠ J.Horvata Kotoriba, Kušleci-OŠ Kuršanec, Cickuši-OŠ dr.I.Novaka Macinec, Skrajščice –OŠ I.Kukuljevića Sakcinskog Ivanec; PŠ Tina Ujevića Salinovec, Krovice –OŠ Donja Dubrava i Ftiči -OŠ Mursko Središće), a pobjedu su odnijeli Cukoreki, učenici OŠ T. Goričanca Mala Subotica.
Zlotne roke našeg posebnog gosta
Koliko je Međimurcima rad, marljivost i skromnost u krvi pokazao je i dokazao poseban gost, Petar Brodar, koji je učenicima predstavio tradicijski zanat košaraštvo.
Gospodin Brodar je, sa svojih podosta godina na leđima, prvi i to s beciklinom stigao u školu. Započeo je u 11 sati plesti koš, a na priredbi u popodnevnim satima već se u njemu nosila koruza.
Dok još navek zvirajo reči i pesma zvoni, zlotnih roki skoro pa več ni…
Nakon radioničkog druženja i kviza, uslijedio je svečani dio Našeg malog kaja. Na priredbi su učenici najprije predstavili radove s radionica, a zatim literarne i glazbene uratke s natječaja.
Događanje su svojim izvedbama uljepšali Mali tamburaši, folklorna skupina Klinčeki i Mali kajkavci koje su za nastupe pripremili učitelji/ce Lidija Vuri, Zvjezdana Balent, Ivica Majsan i Mirjana Mošmondor te učenici iz svih krajeva Međimurja koji su sudjelovali u literarnom natječaju Zviraju reči i glazbenom natječaju Pesma zvoni.
Pristiglo je 18 literarnih uradaka te 7 glazbenih prijava (po jedan iz pojedine škole). Natječaji nemaju natjecateljski karakter, već su revija najuspješnijih uradaka pojedine škole.
U ovom dijelu učenici su predstavili i rezultate rada u pojedinim radionicama. Na fotografskoj radionici učenici su objektivima hvatali i uhvatili čvapku i čvapkanje. Voditelj radionice stručnim je okom pregledao 24 rada koja su pristigla na fotografski natječaj Zlotne roke i pohvalio njihove motive i inspiraciju, a Članice društva žena Mursko Središće u etno radionici prenijele su sudionicima vještinu izrade roži od kojih se radi tradicijska serjojnska maska koja se zove cimer.
Sudionici dramske radionice su nizom akustički domišljatih rješenja dramatizirali kajkavsku pjesmu Veter koju je napisala učenica OŠ G. Mihaljevec Tina Gregorinčić. U radionici izrade stripa motivaciju za crtanje stripa učenici su pronašli u Malom Kaju koji je mogao biti lik, osoba ili bilo što drugo.
Sudionici glazbene radionice upoznali su i svirali različita glazbala, doživjeli njihov zvuk i boju. Upoznali su važnost zvuka kod doživljaja priče te ritmom, dinamikom glazbala i glasova ispričali priču. Druga je glazbena skupina uglazbila pjesmu pristiglu na literarni natječa ‘Selo moje malo’ učenika 1. r. Gabrijela Puškarića iz OŠ Belica, PŠ Gardinovec.
Kad se mnogo malih složi, tad se snaga sto put množi
Veliko oduševljenje i ponos publike i sudionika izazvali su radovi koji su proizašli iz video radionice, radionice animacije i radionice keramike koje su vodili učenici i mentori iz Graditeljske škole. Radovi su dokaz da učenici vole, žele i traže ovakve načine rada u kojima mogu pokazati svoju kreativnost, svoje ideje i svoje svjetove.
Cjelokupan rad popratila je fotografska i novinarska ekipa pa je i ove godine, kao i svih dosadašnjih, svaka škola dobila na poklon bilten sa susreta u digitalnom obliku čiji je urednik Nenad Hajdinjak, prof. informatike.
Pri kraju druženja ravnatelj Elvis Šarić istaknuo je trajne vrijednosti koje Naš mali kaj promiče, čuva i potiče – i to nije samo naša kajkavština, nego i naš iskon, naš duh – to je mjesto razmjene iskustva i međusobnog upoznavanja učenika cijelog Međimurja i udaljenijih krajeva te prilika za predstavljanje učeničkih potencijala i učenje kroz igru i zajedništvo.