Gljivarsko društvo Smrčak iz Čakovca i ove je godine organiziralo tradicinalnu, sada već 19. po redu, zanimljivu te pri prije svega poučnu izložbu gljiva u atriju čakovečkog Soho bara.
-Ove godine gljivari su u odnosu na vremenske uvjete ubrali impozantan broj gljiva, kazao je tom prigodom Vladimir Mislović predsjednik gljivarskog društva Smrčak. – Iako je zbog suše bilo problema s branjem, uspjeli smo prikupiti veliki broj jestivih, ne jestivih, otrovnih i smrtno otrovnih gljiva (preko sto vrsta). Zanimljivo je to da kada u godini ima puno dobrog grožđa, onda s druge strane nema gljiva. Ono što treba reći je to, da je za ovakvu izložbu potrebno proći od 1.000 do 1.500 kilometara i potrošiti 500 do 800 sati rada, kako na samom branju tako i na determinaciji.
Gljive su se i ove godine brale diljem Međimurja, Podravine(oko Kalnika) i u Zagorju oko Ivančice, Klenovnika i Trakošćana, odnosna na već poznatim i dobrim staništima. Kada je riječ o području Međimurja,kazao je Mislović, ovdje se može pronaći više od dvjesto vrsta gljiva, no moraju biti ispunjeni svi uvjeti, prije svega mora biti vlage i topline, čega nažalost ove godine nije bilo puno, odnosno noći su hladne, a vlage gotovo da i nema. U Međimurju ima dosta zaštićenih vrsta gljiva, ali one se u pravilu ubiru samo za edukacijske izložbe.
Na izložbi koja traje još danas u nedjelju, 25. rujna do 18 sati mogu se probati ukiseljene gljive, salata od gljiva, namazi od gljiva, peciva i kiflice s gljivama, a od iskusnih gljivara čuo se i savjet da gljive koliko god bile ukusne ne treba jesti često jer su one teško probavljiva hrana. Spomenimo i to, kako smo saznali da je gljive najbolje pripremati, ne na ulju ili masti već maslacu i pokojoj žlici vrhnja.