U velikom broju zemalja Europske unije najvišu razinu sudjelovanja u volontiranju nalazimo kod odraslih osoba između trideset i pedeset godina starosti.
Još zanimljiviji podatak jeste da se u znatnom broju zemalja povećava broj starijih volontera, dakle onih iznad 60 godina. To je slučaj u Austriji, Belgiji, Finskoj, Francuskoj, Rumunjskoj, Sloveniji, Španjolskoj i Švedskoj. Hrvati treće dobi po pitanju volontiranja u debelom su zaostatku za Europom. Usporedimo li statistike, u našoj zemlji volontira čak tri puta manje starijih osoba negoli u EU (podaci Europske unije).
Velika šteta. U prije nekoliko godina provedenom istraživanju o potrebama starijih osoba (Udruga “Mi”, Split), prema zastupljenim tvrdnjama primjenjene ankete, utvrđene su četiri glavne potrebe: financijske, zdravstvene, potrebe za druženjem te aktivnošću. Rezultati istraživanja pokazali su kako su u prosjeku potrebe starijih osoba značajno psiho-socijalno obojene te da stariji žele biti viđeni kao korisni članovi društva i prihvaćeni od strane okoline.
Tim tvrdnjama u prilog ide sada već višegodišnje iskustvo rada Centra za pomoć u kući Međimurske županije, bilo na terenu kada gerontodomaćice dolaze u dom osobe koju je potrebno zbrinuti ili pak u Klubovima za starije osobe gdje međimurski umirovljenici dolaze na druženja.
Starije osobe uglavnom su same, bore se s dubokim osjećajem samoće, ponekad su jako tužne, izolirane, željne kontakta s vanjskim svijetom. Uključivanje u volontiranje ne može promijeniti sve navedeno, no može znatno ublažiti – za eMedjimurje.hr kazala je Filipa Blažon Šumečki, voditeljica Klubova za starije osobe.
Utvrđeno je da se njihovi korisnici ipak sve više kao volonteri uključuju u razne aktivnosti. U 2015. volontiralo se najviše u pripremi Festivala starijih osoba i na Adventskom sajmu, te s najmlađima u Dječjem vrtiću “Zvončić” Nedelišće. Ove godine umirovljenici iz Klubova povodom manifestacije Hrvatska volontira družili su se s osobama s invaliditetom na radionici origamija, koja je završila pričanjem zagonetki, pjevanjem i čašćenjem.
Klubovi za starije naravno nisu jedino mjesto gdje možete potražiti svoje volontersko mjesto. Znate li udrugu u kojoj biste rado volontirali, najbolje je obratiti se direktno. S druge strane, znate li područje na kojem biste volontirali (životinje, djeca, zdravstvo, kultura… ), a ne znate kako doći do udruge koja se time bavi, budite slobodni obratiti se Volonterskom uredu Međimurja na broj 390-047 (Margareta Mihalic, voditeljica VUM-a).
Niz članaka o pravima i mogućnostima starijih osoba objavljenih na portalu eMedjimurje.hr dio je projekta GEROpodrška odobrenog od strane Ministarstva socijalne politike i mladih, a koji provodi Autonomni centar – ACT Čakovec.