Za otprilike dvije godine prvi potrošači na području grada Preloga trebali bi dobivati toplinsku energiju iz hibridne geotermalne energane koja se gradi u Draškovcu, jednom od prigradskih naselja. Bit će to prvo takvo postrojenje u Hrvatskoj koje bi toplinskom energijom iz geotermalnih bušotina opskrbljivalo tvrtke u gospodarskim zonama, kućanstva te poljoprivredna gospodarstva zainteresirana za uzgoj povrća u staklenicima.
Investitor, tvrtka AAT Geothermae, osnovana u Draškovcu, potpisala je s Gradom predugoovr o poslovnoj suradnji. – Investitor financira projketno rješenje mreže, a grad preuzima inicijativu za razvoj uz potporu investitora. Grad bi trebao preko javnog poduzeća ili na drugi način preuzeti upravljanje i distribuciju topline, a investitor proizvodnju i dobavu toplinske energije po povlaštenim cijenama.
Gospodarske zone i kućanstva dobit će lokalnu, zelenu i jeftiniju energiju – objašnjava savjetnik uprave AAT Geothermae Peter Vesenjak. Rađene su kalkulacije o cijeni za gospodarstvo i kućanstva, no kaže da zasad ne bi govorio o brojevima.
– Cilj je postići znatno povoljniju cijenu nego što bi to bilo s klasičnim energentim – dodaje. U Draškovcu se već naveliko radi jer je cilj energanu dovršiti do kraja godine, Projekt je u fazi dubokih bušenja. – Počeli smo radove i na ostaloj infrastrukturi kao što je povezani kabel do dalekovoda HEP-a, a pripremamo se i za gradnju ulazne ceste i odvodnje za potrebe energane – ističe Vesenjak.
Energana je prva faza u razvoju šireg projketa nazvanog Hortus Croatiae, Vrt Hrvatske. Predviđen je i lječilišno – turistički kompleks, vodeni park, punionica mineralne vode… Iza tvrtke AAT Geothermae stoji međunarodni holding CloZEd Loop Energy AG u kojem su partneri iz nekoliko europskih država.
– Suinvestitori su i ključni dobavljači, partneri u tehnološkom procesu, Mitsubishi i Hitachi, a pregovara se i s General Electricom – kaže Vesenjak. Ukupna vrijednost projekta je 75 milijuna eura, a investitor je uz potporu Ministarstva gospodarstva, Međimurske županije i Grada Preloga dobio nagradu Europske komisije iz programa NER 300 za poticanje inovatnih tehnologija na području obnovljivih izvora energije, u iznosu od 14,7 milijuna eura.
– Ostalo su vlastita sredstva investitora i krediti o kojima se dogovara s međunarodnim i domaćim bankama – ističe Peter Vesenjak.