Po drugi je put u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec, 15. ožujka 2016. godine, održana radionica Filozofskog cafea koju su vodile profesorice Barbara Markač-Despinić i Sanela Petković.
Okupili su se učenici četvrtih razreda kako bi razmjenjivali ideje i misli o temama koje susrećemo u svakodnevnom životu. Kako u filozofskom cafeu mogu sudjelovati svi učenici bez obzira na poznavanje filozofije, radionici su prisustvovala i dva učenika prvog razreda kao i dva učenika iz Ekonomske i trgovačke škole.
Shema cafea ostala je ista. Sudionici su se podijelili u pet grupa od nekoliko učenika, a u svakoj je grupi bio i jedan profesor. Svaka grupa je prezentirala temu koju su izvukli i potom odabrali jednu koja im se najviše svidjela. Ovaj put izabrana je tema Imamo Europsku uniju – trebamo li stvoriti europski identitet?
Dinamičnu raspravu moderirala je profesorica Barbara Markač-Despinić. Raspravljalo se o identitetu kao onome po čemu se pojedinci međusobno razlikuju, ali koji se mijenja, potom o narodnom i nacionalnom identitetu, a posebice o hrvatskom nacionalnom identitetu koji je prošao razne kulturne, jezične i političke modifikacije, a koji ni danas nije jednostavno odrediti. Postavljeno je pitanje tko može odrediti što jest, a što nije hrvatsko ili europsko i kakav je odnos hrvatskoga identiteta prema europskom identitetu.
Konstatirano je da je europski identitet sastavljen od identiteta europskih država, što je uočeno kao novi politički i teorijski problem. Velik broj stavova izrečenih u raspravi vodio je k tome da, ma što mi bili po svojoj vjerskoj, nacionalnoj, stranačkoj, staleškoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti, najvažnije je da budemo ljudi, da ostvarujemo svoju ljudsku bit, dakle, da budemo u skladu sa samima sobom. A to je temeljno značenje riječi identitet: samo sebi jednako.