Održana skupština Udruge antifašističkih boraca Međimurske županije

U dvorani za sastanke zgrade političkih stranaka u Čakovcu održana je izvještajna skupština Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije . Tom prigodom predsjednik udruge mr.sc.Zvonko Golub kazao je kako je skladu s Programom rada za 2015. godinu, Udruga sudjelovala je u obilježavanju značajnijih događaja iz antifašističke prošlosti Međimurja i Hrvatske.

Obilježavanje 70-te obljetnice oslobođenja Međimurja od mađarske fašističke okupacije Međimurja odvijalo se pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, Vlade Republike Hrvatske, Skupštine Međimurske županije i međimurskog župana. Za tu prigodu osnovan je i poseban Odbor, na čijem je čelu bio predsjednik Predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, a članovi Odbora predstavnici SABA Republike Hrvatske, gradonačelnici i načelnici općina Međimurske županije, predsjednik Udruge antifašističkih boraca Međimurske županije , te mnogi ugledni kulturni i javni djelatnici.

Program se odvijao od 2. do 7. travnja 2015. pod nazivom ‘Dani oslobođenja Međimurja’, prilikom čega su održani okruglog stol Međimurje 1941-45, predstavljanje knjige mr.sc. Vladimira Kalšana “Međimurje u II. svjetskom ratu, odavanje počasti na spomen-kosturnici bugarskim vojnicima poginulim u borbama za oslobođenje Međimurja sahranjenim na groblju u Vukovaru, odavanje počasti antifašističkim borcima Međimurja u Starom gradu Čakovcu, na čakovečkom groblju, svečanom sjednicom Skupštine Međimurske županije, odavanjem počasti poginulim Međimurcima na Partizanskom spomen- groblju u Svetom Jurju u Trnju, te svečanom akademijom u Centru za kulturu Čakovec.

Posebno svečana, kazao je Golub, bila je sjednica Skupštine Međimurske županije, na kojoj su pored brojnih dužnosnika lokalnih tijela vlasti, političkih stranaka, braniteljskih udruga i poklonika antifašizma sudjelovali izaslanici Predsjednika Hrvatskog Sabora, Glavnog stožera Hrvatske vojske, veleposlanica Republike Bugarske, veleposlanik Azerbajdžana, vojni izaslanik Republike Austrije i doajen vojno-diplomatskog zbora, kao i konzul Ruske Federacije, bivši predsjednik RH i počasni predsjednik SABA-a Republike Hrvatske Stipe Mesić i mnogi drugi. Obilježavanjem 70-te obljetnice oslobođenja Međimurja, Međimurci su i ovaj put pokazali da poštuju doprinos koji su dali u antifašističkoj NOB-i. Tijekom protekle godine članovi Udruge sudjelovali su na obilježavanju likvidacije ustaškog logora u Lepoglavi, gdje su položili vijenac na spomen-groblju u Lepoglavi, zatim na komemorativnom skupu u Jasenovcu gdje su položili vijenac na spomen-obilježju poginulim logorašima, a 4. svibnja 2015. na komemoraciji i polaganju vijenaca na spomenik drugu Titu u Kumrovcu.

Predstavnici Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije sudjelovali su 31. svibnja 2015. na komemoraciji za stradale nevine židovske žrtve Međimurja i Prekmurja odvedene u fašističke logore, a povodom obilježavanja Dana antifašističke borbe i Dana državnosti, članovi sudjelovali su na svečanosti održanoj 22. lipnja 2015. Izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, Društva Josip Broz-Tito te naše Udruge položili su vijence i zapalili svijeće na spomen-ploču žrtvama fašističkog terora na ulazu u Palaču Zrinski, spomenik poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u domovinskom ratu, te spomenik poginulim partizanima na čakovečkom groblju, kao i na nizu drugih manifestacija kojima se obilježila borba protiv fašizma.


I dalje je cilj obilježavanje i održavanje antifašističke spomeničke baštine u Međimurju

U mnogim općinama i gradovima briga o antifašističkim spomenicima postala je uobičajena praksa i ti se spomenici tretiraju kao zaštićena kulturna dobra o kojima skrbe općine i gradovi. Tako je uoči 6. travnja 2015. – Dana oslobođenja Međimurja od mađarske fašističke okupacije obnovljeno Partizansko spomen-groblje u Sv. Jurju u Trnju, a u 2016. godini očekuje se nastavak radova na prostoru koji se nalazi nasuprot groblja i predstavlja jedinstveni Partizanski spomen-park. Udruga antifašista dogovorila je s načelnikom općine Domašinec obnovu devastiranog antifašističkog spomenika u šumi Škarje kraj Turčišća, gdje je donesena Odluka o podizanju ustanka protiv fašizma 1941. godine u tadašnjem kotaru Prelog.

Na žalost, ističe Golub, bilježimo i primjere gdje se dogovori oko očuvanja spomenika ne poštuju, a u nekim sredinama bilježimo i devastaciju prvobitno izrađenih antifašističkih spomenika. Vjerujemo da će grad Prelog pronaći odgovarajuću lokaciju za postavljanje spomen-ploče koja je do 1990.g bila postavljena u Osnovnoj školi ‘Braće Malek’ u Prelogu, a nakon toga, u euforiji rušenja i uništavanja antifašističkih spomenika, skinuta te umalo završila na smetlištu, kao i to da će za spomen-bistu narodnom heroju Karlu Mrazoviću-Gašparu koja je nekada stajala ispred Osnovne škole M.Središće, biti pronađena lokacija u gradu M.Središće.

Predsjedništvo Udruge usprotivilo se prijedlogu, da se s desne strane ulaza u palaču Zrinski, gdje se nalazi spomen ploča podignuta kao uspomena na sve znane i neznane borce i rodoljube koji su za vrijeme mađarske fašističke okupacije ovdje bili mučeni i položili svoje živote, ova ploča ukloni i postavi spomen-ploča posvećena Nikoli Zrinskom Sigetskom ocjenjujući da je za spomen ploču Zrinskima moguće pronaći drugu lokaciju. Pred našom Udrugom ostaje zadatak da u svim općinama i gradovima u kojima još nisu obnovljeni devastirani antifašistički spomenici obavimo razgovore s čelnim ljudima, te ih upozorimo da te spomenike tretiraju kao zaštićeno povijesno dobro o kojima su po zakonu dužni voditi računa, zaključuje predsjednik međimurskih antifašista.


Mladi premalo znaju o pošasti fašizma

Kako bi budući naraštaji u Međimurju izvukli valjane poruke, treba iz sudbine stradalih izvući punu istinu o njima samima i o cjelovitom povijesnom kontekstu, smatraju međimurski antifašisti. Kada bi mladi u Hrvatskoj znali pravu istinu o fašizmu onda se ne bi dogodilo da učenici ne znaju da je NDH bila fašistička država, da se olako crtaju kukasti križevi i viče Za dom spremni!

Stoga je u suradnji s Forumom mladih SDP Međimurske županije, Udruga uputila je u Ljetnu školu antifašizma u Savudriji šestero mladih. Školu je organizirao SABA Hrvatske s ciljem da upozna mlade s poviješću i značenjem antifašizma od njegove pojave do danas. Tijekom Ljetne škole obrađene su teme iz povijesti NOB-e, holokaust, ekstremna desnica u svijetu i Hrvatskoj danas, metode rada i organizacije SABA RH i drugih antifašističkih udruga.

Na samom kraju, Golub je kazao kako Udruga antifašističkih boraca Međimurske županije broji osamdesetak članova, od kojih je tek troje živućih boraca iz 2. svjetskog rata. Iako u Međimurskoj županiji ima mladih antifašistički opredijeljenih građana, mlađi se češće uključuju u Društvo Josip Broz- Tito koje provodi slične aktivnosti kao Udruga antifašističkih boraca.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije