Oglasnici su puni raznih poziva u kojima mladi bračni parovi traže stariju osobu s nekretninom o kojoj bi se ‘brižno’ skrbili do smrti. Iako ima iznimaka, među njima je velik broj prevaranata kojima je jedini cilj dobiti potpis starca ili starice na ugovor i onda ga prepustiti samome sebi čekajući njegovu smrt.
Kako ne biste i vi postali prevarena osoba te izgubili svoju imovinu, važno je da se informirate. Vjerujemo da ste već čuli ili barem čitali o ugovoru o doživotnom i ugovoru o dosmrtnom zbrinjavanju, no isto tako vjerujemo da vam nije jasna razlika. Zakon o obveznim odnosima koji te ugovore propisuje nejasan je većini osoba izvan pravne struke.
Ne brinite, u nastavku vam donosimo kratko objašnjenje.
Ugovor o doživotnom uzdržavanju i ugovor o dosmrtnom uzdržavanju obvezuju uzdržavatelja da će brinuti o vama do vaše smrti. Ugovorna prava i obveze dogovarate zajedno (vi i uzdržavatelj). Obveze se odnose na osiguravanje smještaja, pomoć oko održavanja higijene, osiguravanje obroka, sahrane i slično. Takav ugovor mora biti sastavljen u pisanom obliku i ovjeren kod suca ili potvrđen kod javnog bilježnika. Dobro je znati da ugovor možete sporazumno raskinuti i nakon što je počelo njegovo ispunjavanje, ali samo u rijetkim određenim situacijama.
No, postoji jedna bitna razlika između navedena dva ugovora! Kod potpisivanja ugovora o doživotnom uzdržavanju vašu imovinu uzdržavatelj dobiva u trenutku vaše smrti, dok kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju Vašu imovinu uzdržavatelj dobiva u trenutku sklapanja ugovora.
Prijevare starijih osoba prepoznate su kao problem na državnoj razini. Autonomni centar – ACT, Centar za socijalnu skrb i Centar za pomoć u kući Međimurske županije zahvaljujući potpori Ministarstva socijalne politike i mladih u 2016. provode projekt GEROpodrška. Jedan od ciljeva projekta je informirati starije osobe o razlikama između ova dva ugovora. Osim kroz informativne članke na portalu eMedjimurje.hr, u narednih 9 mjeseci udruga ACT provodi predavanja po svim općinama Međimurske županije.
Ovom prilikom pozivamo sve starije osobe da se u svojoj općini raspitaju o terminu predavanja, a ako želite saznati više o projektu slobodno zovite na 095 1971 478 (Andreja Rambrot, voditeljica projekta).