Ime Miljenka Krušelja iz Preloga poznato je naširoko, poznato je sportašima, a pogotovo onima koji su se vezali uz karate. Zahvaljujći njemu preloški KK Mihovil postigao je utjecajni imidž diljem Lijepe Naše i preko njenih granica.
A kako je počelo?
– 80-tih godina prošlog stoljeća mnoge mlade su zaludjeli filmovi u Brucu Leeu, tu sam bio i ja. S nekolicinom njih htjeli biti imitatori tog filmskog junaka. Saznali smo da se tim vještinama, odnosno karateom bave u Varaždinu, pa smo pomoć, odnosno instrukcije potražili u tamošnjem Karate klub Varaždin u kojem je radio jedan od prvih ljudi toga kluba, danas pokojni doktor Marijan Mlinarić, negdašnji ministar policije.
Vidjevši koliko nas ima, on je sa suradnicima dolazio u Prelog i tu se javljaju začeci karatea u našoj sredini. Bio je moj najveći uzor pogotovo kada sam kao srednjoškolac bio u Varaždinu i tamo sam ostao trenirati do početka 90-tih – kaže 44-godišnji Miljenko Krušelj iz Preloga, začetnik i osnivač, uz Valenta Blažeku, Karate kluba Mihovil, a koji u ovoj sredini aktivno djeluje puna dva desetljeća.
Potom je dodao: – Shvatio sam kasnije kako je doktor ostavio neizbrisiv trag u varaždinskom karateu, ali i karateu preko Drave. Bio je vrsni trener i pedagog koji je znao svoje znanje prenijeti na druge, ali važnije od svega bilo mu je kod sportaša stvoriti ljudske vrline i radne navike.
Zbog posla i obveza u policiji nisam se više mogao baviti karateom sve do 1995. godine kada sam s nekolicinom prijatelja oformili Centar za borilačke sportove Mihovil u Čakovcu. U tom Centru smo obučavali karate, samoobranu i judo. Jedan od ciljeva nam je bio da se u taj Centar uključe i policijski službenici kada su izvan službe. Namjera nam je bila da se zainteresirani za karate okupljaju u Prelogu, a judo i samoobrana u Čakovcu.
S obzirom da sam iz Preloga, odlučio sam voditi ovdje karate. Tu moram dodati kako sam kratki period radio i za karate klub Glubus iz Nedelišća koji je kod nas imao sekciju – rekao je Miljenko. Klub su formirali 1995. godine kada su od Grada Preloga dobili i prve novce i tako funkcioniraju sve do danas.
– Drago mi je što su kroz ove godine kroz klub prošli i prolaze roditelji i njihova djeca. To znači da roditelji kojima sam usadio ljubav za karte nju prenose na svoju djecu, drago mi je što nas iz godine u godinu ima sve više i što postajemo sve trofejniji – ponosno će i s još većom važnošću dodaje, a vezano uz osobni napredak, da je on prvi diplomirani hrvatski trener karatea stekavši diplomu na Višoj trenerskoj akademiji.
Posao je tražio svoje pa se posvetio njemu – radi u PU međimurskoj kao policijski službenik za stručno usavršavanje policijskih službenika, no ‘bazni’ Prelog mu je i dalje ostao u srcu. Mladi karatisti imaju od koga učiti i s respektom ga gledaju kao nositelja crnog pojasa 4. DAN, a biti nositelj pojasa određene boje znači da u većoj ili manjoj mjeri posjeduješ znanje karatea te da si ovladao nekima od karataških vještina. Svaki pojas ima svoju boju koja označava nivo znanja.
Polaganje za pojaseve predstavlja demonstraciju znanja pred licenciranim ispitivačem koji na temelju toga donosi svoj sud da li je netko uistinu savladao i usvojio zadani program. Karate zvanja se dijele na učenička i majstorska. Učenička se još nazivaju i KYU zvanja. Postoje i majstorska zvanja koja se označavaju kao 1., 2., 3., 4… 10. DAN. To su zvanja crnog pojasa.
Dodao je kako je razmišljao da se posveti vođenju neke reprezentativne kategorije, u čemu je imao ponuda, no priroda posla mu to jednostavno ne dopušta pa se je fokusirao na učenje borilačkih vještina i karatea u sredini gdje zarađuje za život.
Uz to, Miljenko je jedno vrijeme radio na rekreativnim aktivnostima hrvatskih branitelja, a vodio je i preloške rekreativke. Kako kaže dao je sebe, sva svoja znanja i sposobnosti u funkciju sporta. Miljnkovo poimanje sporta? – U manjim sredinama treba raditi na masovnosti bavljenja sportom. Stoga su na plodno tlo naišle akcije našeg kluba preko organizacije Ljetnog karate kampa te akcijom Jedan više na treningu, jedan manje na ulici. U Prelogu ekipni sportovi preuzimaju mlade, pogotovo onih boljih motoričkih sposobnosti.
Uočili smo taj problem pa smo krenuli u ‘lov’ na one koji bi se mogli baviti sportom, ponudili smo im karate i ta naša ponuda, kao što sam prije kazao, pala je na plodno tlo što je rezultiralo da u našoj sredini djeluje 60-ta takvih sportaša od kojih ih se sve više i više natječe, a to opet traži novi pristup mladima. Oni moraju shvatiti kakva je zahtjevanost pojedinog natjecanja i na taj se način održavamo, ali u tome ne možemo imati velik broj natjecatelja glede njihovih drugih obveza – objašnjava. Na upit, vidi li svoje nasljednike odgovorio je potvrdno, stvara ih, ali kaže da ne zna da li će to biti to. Stvara ih na način što pronalazi one koji imaju posebne afinitete pa mu postaju pomoćnici, vodi ih na natjecanja… Tako je spomenuo Luka Marđetka, Nikolu Markana i Maju Šestak koji bez problema mogu preuzeti neki od trenerskih procesa.
Draži karatea? – Ja za karate i druge borilačke sportove znam reći da su oni made in Japan što znači da tu postoji red. Od poštivanja vremenskog termina dolaska na treninge, naklona treneru u dvorani pa do filozofije razmišljanja. Što znači da sportaš mora biti pošten, mora imati samokontrolu i svoj čvrsti stav kao u životu, a to se stječe borilačkim vještinama, kroz treninge, natjecanja pa nerijetko imamo zasluge za promjenom stila ponašanja pojedinaca.
Karate u Međimurju u odnosu na ostale regije? – Pošto smo mi gusto naseljeno područje karate je dobro razvijen prije svega zahvaljujući nekim karate entuzijastima poput gospodina Bošnjaka koji su tom sportu udarili dobre i jake temelje pa je tako nastao dobro pozicionirani KK Globus u hrvatskom karateu. Nisam zadovoljan sa statusom kakav ovaj sport ima u MŽ-i, sami znate ovdašnje prioritete, no nemaju neke značajne rezultate (op. a nogomet).
Za kraj, neizostavno pitanje, kako dugo? – Tako dugo dok će me služiti zdravlje, a tako zdrav ću uvijek inzistirati na masovnosti i na podizanju natjecateljke forme – zaključio je.
A naš je zaključak – Krušelj i karate, zaštitni su znak dijela preloškoga sporta.